ruský prezident Vladimir Putin sa zverejnením odpočúvaného rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva o Ukrajine snaží zasiať v krajine rozkol, uviedol v nedeľu nemecký minister obrany Boris Pistorius. TASR informuje podľa agentúr DPA a AFP.
„Je to o využití tejto nahrávky na našu destabilizáciu a znepokojenie,“ podotkol Pistorius. Zároveň uviedol, že ide o „hybridný útok Ruska“ a vyjadril nádej, že „Putinovi sa to nepodarí“.
„Je to súčasť informačnej vojny, ktorú Putin (proti nám) vedie,“ povedal nemecký minister obrany v Berlíne. „Ide o rozkol. Ide o to, aby bola podkopaná naša jednota. A preto by sme na to mali reagovať obzvlášť obozretne, avšak nemenej odhodlane,“ dodal.
Podľa Pistoriusa ide Putinovi aj o vnesenie rozkolu do vnútornej politiky Nemecka a zdôraznil, že sa krajina nesmie „nechať Putinom oklamať“, cituje DPA. Podľa Pistoriusa nešlo o náhodu, že že Rusi zverejnili nahrávku na konci týždňa, ktorý bol z pohľadu Kremľa plný kritických udalostí — konal sa napríklad pohreb Putinovho kritika Alexeja Navaľného, píše denník Bild.
Šéf rezortu obrany zároveň uviedol, že doposiaľ nemá vedomosť o žiadnych ďalších možných únikoch alebo odpočúvaní telefonátov. Vyjadril očakávanie, že v prvých dňoch nasledujúceho týždňa budú známe výsledky interného vyšetrovania incidentu — okrem iného aj to, či bola na na spomínaný rozhovor zvolená vhodná platforma.
Predstavitelia letectva sa na videokonferencii spojili na platforme WebEx, pripomína DPA. Pistorius zároveň prisľúbil že z vyšetrovania budú vyvodené primerané dôsledky. Agentúra AFP pripomína, že ku škandálu s odpočúvaním prichádza v čase, keď Nemecko čelí tlaku na dodanie striel Taurus s dlhým doletom Ukrajine.
Manažérka prokremeľského média Russia Today (RT) Margarita Simonjanová v piatok zverejnila 38-minútovú zvukovú nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krymský polostrov.
Diskusie vysokopostavených predstaviteľov nemeckých vzdušných síl zachytené na nahrávke sa týkali možného použitia striel Taurus nemeckej výroby ukrajinskými silami a jeho možných dôsledkov, spresňuje AFP. Medzi ďalšími témami bolo cielenie týmito strelami na kľúčový most spájajúci Ruskom okupovaný Krym s ruskou pevninou nad Kerčským prielivom.
Kyjev dlhodobo žiada od Nemecka dodanie striel Taurus s doletom do 500 kilometrov. Nemecký kancelár Olaf Scholz to doteraz odmietal pre obavy, že by to mohlo viesť k eskalácii konfliktu.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.