tureckí a americkí predstavitelia rokovali vo Washingtone o vojnách na Ukrajine a v Pásme Gazy, venovali sa aj rôznym bilaterálnym otázkam. Uviedol to v piatok turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
Šéf tureckej diplomacie si myslí, že obe krajiny majú v súčasnosti s pozitívnejšou agendou príležitosť otvoriť novú kapitolu a pokračovať v prehlbovaní spolupráce.
„Pri zvládaní problémov, ktorým teraz čelíme, je dôležité uvedomiť si aj spoločný potenciál, ktorý môžu tieto dve krajiny vytvoriť, a príležitosti, ktoré môžu priniesť,“ povedal Fidan.
Turecký minister zahraničných vecí na stretnutí so svojím americkým kolegom Antonym Blinkenom zopakoval postoj Turecka, že v Pásme Gazy je potrebné okamžité a trvalé prímerie. Podľa jeho slov by krajiny mali urobiť viac pre zmiernenie humanitárnej katastrofy, ktorej čelia Palestínčania v Gaze, a pripravili pôdu pre riešenie konfliktu na úrovni dvoch štátov.
Obaja ministri hovorili aj o možnostiach ukončenia vojny na Ukrajine. Ankara verí, že je čas diskutovať o ceste k mieru, no zatiaľ v tomto smere nevidela ochotu z Kyjeva a Moskvy, uviedol šéf tureckej diplomacie. "Potrebujeme základ pre rozhovory, aby sa táto vojna zastavila, a dialóg, aby sme predišli ešte horším krízam," dodal.
Turecko a Spojené štáty sú stále v spore v mnohých otázkach. Jednou z nich je turecký nákup ruského protivzdušného systému S-400, na čo Washington reagoval sankciami a vylúčením Ankary z vývoja stíhačky F-35 a súvisiaceho výcvikového programu. Turecko je znepokojené podporou USA pre kurdských militantov v Sýrii, ktorých turecká vláda označuje za teroristov, pripomína Reuters.
Fidan povedal, že Ankara trvá na svojom postoji k týmto záležitostiam, no je ochotná o nich rokovať, ak bude Washington „otvorený“.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.