vyzdvihla predovšetkým prelomovú legislatívu v oblasti umelej inteligencie, migrácie, azylu, klímy, vytvárania pracovných miest a ochrany európskeho priemyslu a poľnohospodárstva, nových technológií, digitálnych služieb a trhov.
„Čelili sme invázii na Ukrajinu, oddelili sme sa od Ruska a vytvorili sme nové priority v oblasti energetiky a zdravia. Postavili sme sa za ľudstvo na Blízkom východe a na celom svete,“ pripomenula Metsola skutočnosť, že Európska únia sa angažuje aj mimo svojich hraníc.
Štyridsaťpäťročná maltská právnička vzdala hold svojmu talianskemu predchodcovi Davidovi Sassolimu, ktorý zomrel v roku 2022, a vyzvala najmä mladých ľudí, aby o šesť týždňov hlasovali v eurovoľbách a formovali svoju budúcnosť, keďže „na každom hlase a na každej voľbe záleží“.
Metsola tiež pripomenula, že minulý týždeň uplynuli dva roky od nezákonného zadržania švédskeho štátneho príslušníka a predstaviteľa EÚ Johana Floderusa v Iráne. Zdôraznila, že tento týždeň bude profesor Ahmadreza Djalali, tiež švédsky štátny príslušník, uväznený osem rokov, čím sa stal najdlhšie zadržiavaným občanom EÚ v Iráne. „Parlament opäť čo najdôraznejšie odsudzuje ich zatknutie iránskym režimom a bude pokračovať v práci na zabezpečení prepustenia všetkých osôb zadržiavaných na základe vykonštruovaných obvinení,“ uvádza sa v stanovisku.