stretnutie sa konalo na pozadí narastajúcich obchodných sporov medzi Čínou a Európskou Úniou. Každý z lídrov počas stretnutia sledoval vlastnú agendu, komentuje AP.
Von der Leyenová povedala, že EÚ ráta s tým, že Čína zatlačí na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine.
„Prezident Si Ťin-pching zohral dôležitú úlohu v deeskalácii nebezpečných jadrových hrozieb zo strany Ruska a som si istá, že prezident Si v tom bude aj naďalej pokračovať,“ skonštatovala von der Leyenová. Následne dodala, že Čína dokáže zamedziť nezodpovednému šíreniu iránskych rakiet a dronov, pričom spomenula potrebu ukončiť vojenský konflikt medzi Izraelom a radikálnou organizáciou Hamas.
Macron už v úvode povedal, že stretnutie bolo primárne zamerané na vyriešenie obchodných problémov a zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže. Za druhú tému označil snahu o vyriešenie vojenských konfliktov na Ukrajine a v Pásme Gazy.
„Sme na historickom bode zlomu,“ povedal Macron o vzťahoch medzi Európou a Čínou a dodal, že účelom stretnutia bola výmena názorov a obáv a hľadanie riešení. Konštatoval, že budúcnosť Európy bude závisieť aj od toho, aké vzťahy budú medzi Čínou a EÚ.