Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko podporilo záverečné komuniké mierového samitu vo Švajčiarsku

.tasr .svet

Blanár zdôraznil potrebu pokračovania mierových rokovaní so všetkými dôležitými partnermi vrátane Ruska.

Slovensko podporilo záverečné komuniké mierového samitu vo Švajčiarsku SITA/Milan Illík

slovensko sa pripojilo k 80 krajinám, ktoré podporili záverečné komuniké mierového samitu o Ukrajine vo Švajčiarsku. Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár však zdôraznil potrebu pokračovania ďalších mierových rokovaní so všetkými dôležitými partnermi. TASR o tom informoval v nedeľu komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Mierový samit vo Švajčiarsku bol významným krokom na ceste k hľadaniu trvalého mierového riešenia. „Potvrdzuje sa, že cesta k dosiahnutiu komplexného, spravodlivého a trvalého mieru vedie cez diplomatické rokovania a dialóg, nie cez zabíjanie,“ uviedol Blanár.

Zároveň opäť vyjadril nádej, že samit vyšle silný impulz k ďalším mierovým rokovaniam so všetkými partnermi vrátane krajín globálneho juhu a predovšetkým Ruska. Aj samotné Slovensko je pritom ako sused Ukrajiny podľa ministra pripravené naďalej konštruktívne prispievať k mierovému úsiliu presadzujúc svoje národno-štátne záujmy.

Samit o mier na Ukrajine sa konal 15. а 16. júna na pozvanie švajčiarskej prezidentky Violy Amherdovej vo švajčiarskom stredisku Bürgenstock. Zúčastnilo sa na ňom približne 100 delegácií spolu s medzinárodnými organizáciami, pričom okolo 90 štátov bolo zastúpených na úrovni prezidentov, predsedov vlád alebo ministrov zahraničných vecí. Blanár na samite zastupoval slovenského premiéra Roberta Fiaca, pripomenulo MZVEZ.

Účelom samitu bolo podľa MZVEZ vytvoriť platformu pre dialóg na vysokej úrovni s cieľom iniciovať proces, ktorý povedie ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty OSN.

Predmetom rokovaní bola i jadrová a potravinová bezpečnosť či humanitárne aspekty vojny na Ukrajine. Šéf slovenskej diplomacie sa pritom zúčastnil na plenárnych zasadnutiach a tiež na paneli o bezpečnosti jadrových elektrární na Ukrajine. „Aktívne podporujeme úlohu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na Ukrajine. Bezpečnosť jadrových elektrární musí byť plne zabezpečená aj počas vojnového konfliktu,“ apeloval Blanár.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite