Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve — čo to znamená podľa Tomáša Zálešáka

.tasr .tomáš Zálešák .svet

Podpísanie zmluvy sa konalo po dvojhodinovom rozhovore, ktorý Putin s Kimom absolvovali medzi štyrmi očami.

Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve — čo to znamená podľa Tomáša Zálešáka SITA/Gavriil Grigorov, Sputnik,

ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali v stredu v Pchjongjangu zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra AP s tým, že sa tak stalo v snahe rozšíriť ekonomickú a vojenskú spoluprácu oboch krajín a upevniť jednotný front proti Washingtonu.

Táto nová zmluva nahrádza základné dokumenty medzi Ruskom a Severnou Kóreou, podpísané v rokoch 1961, 2000 a 2001.  Putin počas rokovaní s Kimom označil túto zmluvu za základný dokument, ktorý bude „dlhodobo tvoriť základ“ vzťahov oboch krajín.

Slávnostné podpísanie zmluvy sa konalo po rokovaniach delegácií v rozšírenom formáte, ako aj po dvojhodinovom rozhovore, ktorý Putin s Kimom absolvovali medzi štyrmi očami. Podľa harmonogramu mal tento ich rozhovor trvať asi hodinu.

.vysvetlenie Tomáša Zálešáka:

Nie je žiadne prekvapenie, že čím viac sa Rusku darí izolovať sa od Európy, tým viac sa jeho zahraničná politika aziatizuje. Alebo presnejšie: čím viac sa Rusko izoluje od transatlantického spoločenstva  a svetových demokracií, tým viac bude utužovať zväzky s inými režimami založenými na neslobode, vrátane tých najmorbídnejších, medzi ktorými sa severná Kórea priam skvie.

Dlhodobejšie scenáre vývoja medzinárodného postavenia Ruska a charakteru jeho režimu zostávajú v princípe viaceré, ale ten najhorší by sme mohli pomenovať „model severnej Kórey“: kombinoval by radikálnu izoláciu od západu, paranoju, totalitarizmus dovnútra a agresivitu navonok.

Partnerstvo Ruska a KĽDR je, videné medzinárodno-politicky, partnerstvom dvoch vyvrheľov, ktorí, hoci v mnohom značne odlišní, spoločne odmietajú a podkopávajú medzinárodný status quo: jeho pomery síl, ale aj jeho uznávané normy a zmysel.

Strategická zmluva s KĽDR znamená fakticky aj zbližovanie sa Ruska s Čínskou ľudovou republikou, ktorá má svoje vlastné, možno viac geopolitické než ideologické dôvody podporovať severokórejský režim. V každom prípade nejde o žiadnu vzájomnú lásku. Ide o existenciu spoločného nepriateľa, ktorý je pre všetky spomenuté režimy nebezpečný kedykoľvek a v čomkoľvek sa ukáže byť úspešným, resp. príťažlivým ako vzor. Týmto nepriateľom sú úspešné a stabilné zastupiteľské demokracie, slobodné spoločnosti, a tiež medzinárodný systém, ktorý vyžaduje rešpekt k územnej integrite a suverenite menších štátov nedisponujúcich nukleárnymi zbraňami. 

Aj z tohto hľadiska bude zaujímavé sledovať priebeh a výsledky očakávanej cesty Putina do Vietnamu. Nová studená vojna dostáva obrysy.  

 Ruské médiá uviedli, že Kim má v pláne usporiadať aj slávnostnú recepciu. Očakáva sa, že Putin v stredu večer odcestuje do Vietnamu. Pred rozhovormi Kim privítal Putina okázalým ceremoniálom na hlavnom námestí Pchjongjangu, kde mu predstavil aj kľúčových členov severokórejského vedenia. Prítomná bola aj Kimova vplyvná sestra Kim Jo-džong.

V uliciach severkórejskej metropoly sa „zoradili“ davy ľudí, ktorí zdravili kolónu áut prepravujúcih Putina so sprievodom, skandovali Putinovo meno, mávali kvetmi a severokórejskými a ruskými vlajkami, píše AP.

Putinova návšteva v KĽDR sa koná v čase rastúcich obáv z dohody o zbrojení, v ktorej rámci Severná Kórea poskytuje Rusku muníciu nutnú na pokračovanie vo vojne proti Ukrajine. Výmenou za to KĽDR dostáva z Ruska ekonomickú pomoc a technológie, čím sa zvyšuje hrozba, ktorú pre svet predstavuje Kimov program jadrových a raketových zbraní, objasnila vo svojej správe AP.

Pchjongjang aj Moskva rozhodne popierajú tieto obvinenia z dovozu severokórejských zbraní a munície, ktorý by bol porušením viacerých sankcií Bezpečnostnej rady OSN schválených aj za podpory Ruska.

AP pripomenula, že Rusko a Čína v poslednom čase poskytujú Kimovým pokračujúcim snahám o rozšírenie jadrového arzenálu politické krytie aj tým, že opakovane blokovali snahy USA o uvalenie nových sankcií OSN kvôli raketovým skúškam podnikaným Severnou Kóreou.

Podľa AP vojenský jadrový program KĽDR teraz zahŕňa vyvíjané medzikontinentálne balistické rakety, ktoré môžu potenciálne zasiahnuť americkú pevninu. Pchjongjang však môže potrebovať vonkajšiu technologickú pomoc, aby mohol ísť vo svojom zbrojnom programe ešte ďalej: už teraz existujú náznaky, že Rusko pomáha Severnej Kórei s technológiami súvisiacimi s vesmírnymi raketami a vojenskými špionážnymi družicami, ktoré Kim označil za kľúčové pre monitorovanie Južnej Kórey a jej zastrašenie.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite