populistická pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a česká populistická strana ANO Andreja Babiša vytvorili v rámci Európskej únie novú politickú alianciu. TASR informuje podľa agentúry Reuters a rakúskych médií.
„Preberáme zodpovednosť za spustenie tejto novej platformy a novej frakcie. Chcem dať jasne najavo, že toto je náš cieľ,“ povedal Orbán
ANO, Fidesz a FPÖ vyhrali vo svojich domovských krajinách voľby do Európskeho parlamentu (EP). Ich "Vlastenecký manifest" má ambíciu vytvoriť novú politickú skupinu v Európskom parlamente. Na to však potrebujú 23 europoslancov zo siedmich rôznych krajín. ANO získalo sedem mandátov, samotný Fidesz má 10 a FPÖ šesť. Europarlament bude mať v tomto volebnom období 720 poslancov.
Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť do 15. júla. Od 16. do 19. júla bude v Štrasbugu ustanovujúce plenárne zasadanie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov, kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.
Opozičné hnutie ANO opustilo po voľbách liberálnu frakciu Renew aj európsku stranu ALDE. Populisticko-nacionalistický Fidesz po množstve konfliktov opustil najsilnejšiu frakciu Európskej ľudovej strany (EPP) v roku 2021. FPÖ po voľbách spolu s francúzskym Národným združením (RN) dominovalo frakcii Identita a demokracia (ID).
„Ak všetko pôjde podľa plánu a ak Boh dá, do konca roka patrioti v celom západnom svete budú mať väčšinu,“ povedal Orbán v sobotu. Zároveň reagoval aj na slabé vystúpenie prezidenta Joa Bidena v televíznom súboji so svojím vyzývateľom Donaldom Trumpom. „Včera USA tiež urobili veľký krok k zmene,“ uviedol.
Maďarsko od 1. júla preberá rotujúce predsedníctvo v Európskej únii. Verejný odpor Orbána (od roku 2010 vládne s ústavnou väčšinou) k politike a postojom EÚ dlhodobo frustruje ostatné členské štáty a vytlačilo ho to na okraj hlavného politického prúdu. Predsednícke motto Maďarska – Make Europe Great Again (Urobme Európu opäť skvelou) – sa inšpirovalo sloganom exprezidenta Donalda Trumpa.
vysvetlenie Juraja Petroviča
Traja ukážkoví populisti sa rozhodli, že aj na európskej úrovni je potrebné dať populizmu viac priestoru a viac váhy. FPÖ dokonca nestačila už aj tak dosť populistická frakcia Identita a demokracia, v ktorej je Strana za slobodu Geerta Wildersa, Liga Mattea Salviniho ale napríklad aj SNS Andreja Danka. V Identite a demokracii je členom aj české hnutie SPD Tomia Okamuru, s ktorým Babiš dlhodobo nechce mať nič spoločné. Otázkou je, či sa Orbánovi a spol. podarí na svoju čisto populistickú politiku nalákať aj ďalších podobných politikov, ako napríklad AfD, ktorú vylúčili z Identity a demokracie alebo u nás Fica s Pellegrinim. Tí bojujú o spätné prijatie do Strany európskych socialistov, odkiaľ ich vykopli po tom, čo zložili vládnu koalíciu s „pytlom“ bĺch Andreja Danka. Ak do 15. júla nájdu 23 poslancov zo siedmych krajín, máme sa na čo tešiť. Na druhej strane, ukazuje sa, že neonacisti a populisti, našťastie, nevedia dlhodobo spolupracovať a tak sa ich frakcie a spolupráce veľmi často končia spormi a hádkami. Štandardní politici na národnej a európskej úrovni by sa ale na to rozhodne nemali spoliehať. Lepším liekom na populizmus je politika, ktorá jedná s občanmi narovinu a snaží sa riešiť ich problémy.