Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podľa Putina a Si Ťin-pchinga sú rokovania o Ukrajine bez Ruska zbytočné

.tasr .svet

Čína a Rusko po invázii na Ukrajinu prehĺbili vzájomnú spoluprácu a vyhradzujú sa proti Spojeným štátom.

Podľa Putina a Si Ťin-pchinga sú rokovania o Ukrajine bez Ruska zbytočné sita/Sergey Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

ruský prezident Vladimir Putin a čínsky líder Si Ťin-pching hovorili v stredu počas stretnutia v Astane aj o Ukrajine a zhodli sa, že mierové rokovania bez prítomnosti Ruska sú zbytočné. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

„V kontexte Ukrajiny jasne upozornili na neperspektívnosť akýchkoľvek formátov bez ruskej účasti,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov po rokovaniach. Zároveň dodal, že prezidenti hovorili o všetkých oblastiach vzájomných vzťahov Ruska a Číny a vymenili si názory o regionálnych problémoch.

Putin a Si Ťin-pching sa stretli popri summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Kazachstane. Ide o organizáciu, ktorú v roku 2001 založili Rusko a Čína ako istú protiváhu voči Západu.

„Organizácia sa upevnila v úlohe jednej z kľúčových opôr spravodlivého multipolárneho sveta,“ uviedol Putin na začiatku rokovaní so svojim čínskymi náprotivkom. „Naša spolupráca nie je namierená voči nikomu, nevytvárame nijaké bloky alebo aliancie. Konáme len v záujme našich ľudí,“ dodal šéf Kremľa.

Si Ťin-pching označil Putina za starého priateľa, pričom obaja lídri poukázali na začiatku svojho stretnutia na dobré vzťahy medzi svojimi krajinami.

„Vo svetle turbulentnej medzinárodnej situácie a vonkajšieho prostredia by mali obe strany pokračovať v presadzovaní pôvodnej túžby po priateľstve, ktoré pretrvá pre nadchádzajúce generácie,“ povedal podľa agentúry AFP čínsky líder Putinovi.

Čína a Rusko prehĺbili po začiatku invázie Moskvy na Ukrajinu svoje politické, vojenské a ekonomické vzťahy. Obe krajiny sa pritom ohradzujú voči svetovej „hegemónii“ Spojených štátov. Zároveň sa snažia o presadenie regionálnych skupín a aliancií, aby potlačili západný vplyv v regiónoch, ktoré považujú za sféry svojho vplyvu, konštatuje AFP.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite