Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Szijjártó: Kým nebude ropa, budeme blokovať vyplatenie pomoci EÚ — čo to znamená podľa Martina Horičku

.tasr .martin Horička .svet

Poslankyňa ukrajinského parlamentu Inna Sovsunová priznala, že Kyjev zakázal tranzit ruskej ropy, aby tak vyvinul tlak na Maďarsko.

Szijjártó: Kým nebude ropa, budeme blokovať vyplatenie pomoci EÚ — čo to znamená podľa Martina Horičku SITAAP Photo/Petros Karadjias

maďarsko bude blokovať vyplatenie finančnej pomoci Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja až dovtedy, kým Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba. V rozhovore pre komerčnú televíziu ATV to v utorok uviedol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Pokiaľ Ukrajina túto otázku nevyrieši, každý by mal zabudnúť na vyplatenie kompenzácie za prepravu zbraní vo výške 6,5 miliardy eur z Európskeho mierového nástroja, pretože ako by to vyzeralo, že my schválime vyplatenie uvedenej sumy, zatiaľ čo Ukrajina ohrozuje našu energetickú bezpečnosť,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí.

Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok server mandiner.hu.

Podľa servera tretina dovozu ropy do Maďarska podlieha ukrajinským obmedzeniam a jeho nahradenie je preto pre Budapešť veľkou výzvou. Maďarsko, Slovensko a Česká republika dostali výnimku zo sankcií uvalených na ruskú ropu, Ukrajina však podľa servera svojvoľne zastavila tranzit ropy Lukoilu.

.vysvetlenie Martina Horičku:

Maďarsko je spomedzi členských štátov EÚ najviac proruská krajina a je verejne známe, že dlhodobo komplikuje jednotnú európsku pomoc Ukrajine. Teda nášmu susedovi, ktorý už vyše dvoch rokov odoláva Putinovej agresívnej vojne. Orbán sa navyše rozhodol, že sa nevzdá energetickej závislosti od Ruska, čím podkopáva jednotnú líniu Únie aj v tejto oblasti. Samozrejme, problematika dovozu ruskej ropy je komplexnejšia, a výnimku zo sankcií dostalo okrem Maďarska aj Slovensko. Preto sme sa teraz, dobrovoľne-nedobrovoľne, dostali do diplomatickej roztržky s Kyjevom aj my. Otázka, ako veľmi razantne sa vláda Roberta Fica postaví na stranu Budapešti, bude zodpovedaná počas najbližších dní.

Treba dodať, že zo strany Ukrajiny ide o zúfalý pokus poukázať na problematický postoj Maďarska k obrane jej zvrchovanosti. V Kyjeve si na to však vybrali nástroj, ktorý by sme mohli označiť za „nešťastný“. Respektíve „šťastný“ k záujmom Viktora Orbána a Roberta Fica. Tí môžu prezentovať rozhodnutie Ukrajiny ako vydieranie, na ktoré budú odpovedať, ako vidíme, oni svojím vlastným vydieraním. Hrá im to do kariet, pretože to ľahko zneužijú na domácu propagandu voči brániacim sa Ukrajincom. Celkom určite ich to ani nepribrzdí v antiukrajinskej rétorike a politike; skôr naopak. Či to bude mať nejaké vážnejšie následky, v tejto chvíli nevieme, na prvý pohľad to však viac pomáha odporcom vojenskej pomoci Ukrajine. Nie jej podporovateľom.

Poslankyňa ukrajinského parlamentu Inna Sovsunová, členka energetického výboru, pre portál Politico otvorene priznala, že Kyjev zakázal tranzit ruskej ropy, aby tak vyvinul tlak na Maďarsko za nedodávanie zbraní Ukrajine a za nepodporovanie vstupu krajiny do Európskej únie.

„Teraz sme zobrali veci do vlastných rúk,“ podotkla ukrajinská poslankyňa, podľa ktorej diplomatický dialóg neviedol k výsledkom, preto museli nájsť iné riešenie na zmenu postoja Budapešti a Bratislavy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite