Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko varuje Arménsko pred posunom na Západ a odvoláva sa na cestu Ukrajiny – čo to znamená podľa Martina Mojžiša

.tasr .martin Mojžiš .svet

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že Arménsko si môže slobodne zvoliť svoje politické smerovanie, ale Moskva si želá, aby sa neopakoval geopolitický posun, ktorý nastal na Ukrajine.

Rusko varuje Arménsko pred posunom na Západ a odvoláva sa na cestu Ukrajiny – čo to znamená podľa Martina Mojžiša sita/Alexey Maishev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

rusko varovalo Arménsko pred spojením sa so Západom a vyjadrilo obavy, že by sa Jerevan mohol vydať podobnou cestou ako Ukrajina po zvrhnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyča v roku 2014. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že Arménsko si môže slobodne zvoliť svoje politické smerovanie, ale Moskva si želá, aby sa neopakoval geopolitický posun, ktorý nastal na Ukrajine. Rusko v reakcii na zvrhnutie prokremeľského prezidenta Janukovyča anektovalo Krym a podporilo promoskovské sily pri obsadzovaní častí Donbasu.

Pred viac ako dvoma rokmi, vo februári 2022, Rusko začalo totálnu vojnu proti Ukrajine.

Na Kaukaze je Rusko dlhodobo vnímané ako ochranná mocnosť pre Arménsko. V ostatnom čase sa však ich vzťahy ochladili, keďže arménsky premiér Nikol Pašinjan smeruje svoju krajinu na Západ.

V dôsledku toho Rusko stálo bokom, keď azerbajdžanské jednotky obsadili sporný región Náhorný Karabach, ktorý sa nachádza medzi Jerevanom a Baku.

Peskov  zdôraznil, že Rusko stále považuje Arménsko za svojho spojenca a chce s ním naďalej spolupracovať.

Etnickí Arméni z Náhorného Karabachu žili viac ako tri desaťročia v "de facto" nezávislosti až do septembra 2023. Vtedy ofenzívou zabral toto územie Azerbajdžan a prinútil približne 100.000 Arménov odísť.

Arménsko aj Azerbajdžan sa počas uplynulých mesiacov snažili dosiahnuť pokrok v mierových rokovaniach, ktoré sa týkajú aj vymedzenia hraníc, pričom Arménsko súhlasilo s odovzdaním štyroch sporných pohraničných obcí Azerbajdžanu.

vysvetlenie Martina Mojžiša

Jeden zo starých vtipov o rádiu Jerevan, v ktorom je pár slovami povedané všetko: Otázka na rádio Jerevan – „Môže sa v Sovietskom zväze kritizovať vláda?“ Odpoveď – „Môže, ale neodporúča sa.“

Vyjadrenie – „Arménsko si môže slobodne zvoliť svoje politické smerovanie, ale Moskva si želá, aby sa neopakoval geopolitický posun, ktorý nastal na Ukrajine“ – je na úrovni toho vtipu. 

Tento pokus o mrazivý humor mafiánskeho bossa plne odhaľuje podstatu dnešného Ruska. Otázkou je, či Rusko reálne má na to, aby mohlo takto vtipkovať. Odpoveď je jednoduchá: ak mu to dovolíme, tak na to bude mať, ak nie, tak nie. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite