Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Spolupáchateľ vraždy Borisa Nemcova stráži na Ukrajine oceliarne Azovstaľ — čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .svet

Podľa súdu Eskerchanov sledoval politika a priviedol vykonávateľov trestného činu na miesto, kde sa nachádzala obeť.

Spolupáchateľ vraždy Borisa Nemcova stráži na Ukrajine oceliarne Azovstaľ — čo to znamená podľa Eugena Kordu sita/AP Photo

čečenec odsúdený v prípade vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova, ktorý bol nedávno prepustený z väzenia, po podpise zmluvy s ruskou armádou slúži ako príslušník ochranky v oceliarni Azovstaľ a Iľjičovom závode v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Ruská armáda toto mesto okupuje od jari 2022. 

V stredu o tom informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá sa odvolala na zistenia ruských nezávislých médií pôsobiacich v exile.

Podľa správ ruských médií z uplynulého víkendu Tamerlan Eskerchanov po podpise kontraktu s ruskou armádou odišiel bojovať na Ukrajinu. Spravodajský web Novaja gazeta Europa však zistil, že Eskerchanov slúži „v oveľa komfortnejších a bezpečnejších podmienkach“, pričom údajne aj pravidelne cestuje domov do Čečenska.

O bezpečnosť výrobných závodov v meste Mariupol sa stará Vacha Geremejev, príbuzný údajného organizátora Nemcovovej vraždy Ruslana Geremejeva, doplnila RFE/RL.

Eskerchanov dostal za účasť na Nemcovovej vražde trest v podobe 14 rokov odňatia slobody. Podľa súdu Eskerchanov sledoval politika a priviedol vykonávateľov trestného činu na miesto, kde sa nachádzala obeť.

V marci tohto roku Eskerchanov podpísal s ministerstvom obrany zmluvu o svojej účasti vo vojne na Ukrajine. Následne bol prezidentom Vladimirom Putinom omilostený a prepustený z trestaneckého tábora. Ruské médiá s odvolaním sa na zdroj z prostredia orgánov činných v trestnom konaní napísal, že Eskerchanov je príslušníkom jednej z útočných jednotiek na Ukrajine.

Ostatní muži odsúdení za Nemcovovu vraždu zmluvy s armádou podpísať odmietli a ostávajú vo výkone trestu.

K ruskej armáde bojujúcej na Ukrajine sa pridali už desaťtisíce väzňov, ktorí využili ponuku milosti výmenou za účasť v bojoch na Ukrajine, doplnila agentúra Reuters vo svojej správe z víkendu.

Boris Nemcov bol zastrelený 27. februára 2015 v centre Moskvy - na moste v bezprostrednej blízkosti hradieb Kremľa. Páchatelia vraždy, piati rodáci z Čečenska, ktorých súd uznal vinnými, dostali 11 až 20 rokov odňatia slobody vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Podľa rozsudku sa trestného činu dopustili za odmenu 15 miliónov rubľov. 

Za najpravdepodobnejší motív vraždy vyšetrovatelia označili Nemcovove vyjadrenia na adresu moslimov. Prívrženci zavraždeného politika sú však presvedčení, že vražda súvisí s Nemcovovou politickou činnosťou a kritikou prezidenta Putina.

Podľa oficiálnej verzie sa objednávateľov vraždy nepodarilo vypátrať. Nemcovovi príbuzní a kolegovia sa domnievajú, že na organizovaní vraždy a jej krytí sa podieľali ľudia blízki Putinovi a jeho spojencovi, čečenskému lídrovi Ramzanovi Kadyrovovi. 

.vysvetlenie Eugena Kordu:

Toto sa, síce trošku v inej podobe, odohráva u nás doma, na Slovensku. Robert Fico púšťa na slobodu právoplatne odsúdených zločincov a zamestnáva kriminálnikov na Úrade vlády. Jednoducho povedané, „putinizácia“ Slovenska naberá na obrátkach a je len vo hviezdach, čoho sa v budúcnosti dočkáme. 

Každopádne dnes je už jasné, že Ficova vláda sa rozhodla zlikvidovať právny štát a z jeho demokratického usporiadania si zatiaľ ponechá nerešpektovanú ústavu a zákony poohýbané, ako by mali ťažkú reumu. Je čas premýšľať, či stojí za to zostať v tomto štáte žiť.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite