Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko a Čína posilnia spoluprácu a vzťahy v oblasti obrany — čo to znamená podľa Miroslava Wlachovského

.tasr .miroslav Wlachovský .svet

Čína je pripravená prehĺbiť a rozšíriť vojenské väzby s Ruskom a udržiavať blízky kontakt na vysokej úrovni.

Rusko a Čína posilnia spoluprácu a vzťahy v oblasti obrany — čo to znamená podľa Miroslava Wlachovského SITA/Vadim Savitsky, Russian Defense Ministry Press Service via AP

ruský minister obrany Andrej Belousov viedol „zásadné“ rozhovory s vysokopostaveným predstaviteľom čínskej armády Čang Jou-siaom v Pekingu. Obaja sa zhodli na potrebe posilnenia vzťahov krajín, uviedla v utorok ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Čína je pripravená prehĺbiť a rozšíriť vojenské väzby s Ruskom a udržiavať blízky kontakt na vysokej úrovni medzi krajinami, uviedol Čang Jou-sia podľa TASS. „Máme zhodné názory a chápanie toho, čo musíme spoločne urobiť,“ vyhlásil Belousov a dodal, že cieľom je posilniť bilaterálnu spoluprácu.

„V uplynulých rokoch dosiahli čínsko-ruské vzťahy najvyššiu úroveň v histórii a aj naďalej sa rozvíjajú zdravým a stabilným tempom. Deje sa to najmä vďaka strategickému vedeniu a osobnej zaangažovanosti čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho ruského partnera Vladimira Putina,“ zdôraznil Čang Jou-sia.

Vysokopostavený predstaviteľ čínskej armády tiež dodal, že obe strany „budú spolupracovať na udržaní medzinárodnej spolupráce, regionálneho mieru a stability.“

.vysvetlenie Miroslava Wlachovského:

Posilňovanie rusko-čínskej spolupráce vo vojenskej oblasti je výsledkom čiastočne spoločných záujmov na zmene existujúceho medzinárodného poriadku smerom k multipolarizmu a čiastočne ruskej závislosti od čínskej spolupráci v politickej i hospodárskej oblasti. Vzťah medzi Ruskom a Čínou je možné charakterizovať štyrmi piliermi:

  1. Spoločný protivník — Spojené štáty americké;
  2. Vzájomne sa dopĺňajúce sa/ komplementárne geopolitické priority – Európa pre Rusko, Ázia a Tichomorie pre Čínu – ktoré sa navzájom posilňujú v súperení so Spojenými štátmi a demokratickým Západom
  3. Autoritárska domáca politika
  4. ⁠Komplementárne ekonomické silné stránky – prírodné zdroje Ruska a výrobná sila Číny

Čína profituje z vojny na Ukrajine, keďže americké zdroje a pozornosť sú odvádzané od ázijsko-pacifickej oblasti. Čína si však dávala pozor, aby nebola úzko spojená s vojnou, aby sa vyhla cieľom amerických sankcií a aby si zachovala fasádu nestrannosti.

Rusko ťaží z napätia v ázijsko-tichomorskom regióne, pretože odvádza pozornosť Spojených štátov od európskych udalostí.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite