Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Erdoganov spojenec vyzval na ústavnú zmenu, aby mohol prezident opäť kandidovať

.tasr .svet

Erdogan vládne Turecku už viac ako 21 rokov - najprv ako predseda vlády a potom ako prezident.

Erdoganov spojenec vyzval na ústavnú zmenu, aby mohol prezident opäť kandidovať SITA/AP Photo/Vladimir Voronin

líder tureckej Strany nacionalistického hnutia (MHP) Devlet Bahčeli v utorok navrhol zmenu ústavy, ktorá by prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi umožnila opätovne kandidovať v nasledujúcich prezidentských voľbách v roku 2028. TASR o tom informuje podľa správ agentúr DPA a Reuters. 

Erdogan vládne Turecku už viac ako 21 rokov - najprv ako predseda vlády a potom ako prezident. Podľa ústavy Erdogan po svojom minuloročnom znovuzvolení nemôže opäť kandidovať. Zákon však umožňuje výnimku a prezident môže znova kandidovať v prípade, že parlament vyhlási predčasné voľby.

„Ak sa podarí odstrániť terorizmus, inflácia dostane silný úder a Turecko dosiahne politickú a hospodársku stabilitu, nebolo by prirodzené, aby bol náš prezident opätovne zvolený?,“ vyhlásil v parlamente líder MHP, ktorá je spojencom Erdoganovej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). 

Bahčeli zároveň vyhlásil, že jeho strana je pripravená podporiť úsilie o „vykonanie potrebných ústavných zmien. “ Vládnuca koalícia však nemá v parlamente trojpätinovú väčšinu potrebnú na predčasné voľby alebo zmenu ústavy. Bahčeli minulý mesiac vyzval na možný mierový proces medzi Tureckom a zakázanou Stranou kurdských pracujúcich (PKK). 

Tento Bahčeliho návrh môže byť podľa niektorých analytikov snahou AKP a MHP získať podporu prokurdskej Strany zelenej ľavice (DEM), tretej najväčšej strany v parlamente, pre zmenu ústavy, ktorá by mohla zlepšiť Erdoganove vyhliadky vo voľbách v roku 2028.

O ústavnej zmene sa môže konať referendum, ak ho podporí 360 poslancov v 600-člennom parlamente. Na vyhlásenie predčasných volieb je tiež potrebná podpora 360 poslancov. AKP a jej spojenci majú 321 kresiel a DEM má 57 kresiel.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite