Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Gruzínsky ústavný súd zamietol žiadosť prezidentky o anulovanie volieb – čo to znamená podľa Maríny Gálisovej

.tasr .marína Gálisová .svet

Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila v októbrových voľbách vládnuca proruská strana Gruzínsky sen, hlasovanie však sprevádzali nezrovnalosti, na ktorých prešetrenie vyzývala prezidentka, opozícia aj Západ.

Gruzínsky ústavný súd zamietol žiadosť prezidentky o anulovanie volieb – čo to znamená podľa Maríny Gálisovej SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze

gruzínsky ústavný súd zamietol v utorok žiadosť prezidentky Salome Zurabišviliovej o vyhlásenie októbrových parlamentných volieb za protiústavné, informuje agentúra Reuters odvolávajúca sa na ruskú agentúru TASS.

„Gruzínsky ústavný súd neprijal žaloby prezidentky a politických strán týkajúce sa uznania volieb z 26. októbra za protiústavné,“ oznámil v utorok súd. 

Po zmienených voľbách vypukli v Gruzínsku protesty, ktoré sa ešte zintenzívneli po minulotýždňovom oznámení premiéra Irakliho Kobachidzeho o prerušení rokovaní o vstupe do Európskej únie do roku 2028. Kobachidze v pondelok vyhlásil, že Tbilisi sa bude aj usilovať o vstup do EÚ aj napriek rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania. Odmietol však o tejto veci diskutovať s opozíciou.

Od jeho štvrtkového oznámenia prebiehajú v krajine, a obzvlášť v Tbilisi, každý večer masové protivládne a proeurópske demonštrácie. Polícia na protesty nasadzuje slzotvorný plyn aj vodné delá. Denne sú z Gruzínska hlásené desiatky zranených aj zadržaných. 

Na situáciu v pondelok reagovali pobaltské krajiny, ktoré uvalili sankcie na 11 gruzínskych politických lídrov práve pre potláčanie protestov. Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová avizovala, že obdobné postihy zvažuje aj celý euroblok.

vysvetlenie Maríny Gálisovej

Celková situácia je takáto: Gruzínsko bojuje o svoje miesto a hrozí mu, že sa stane obeťou Ruska.

Najskôr v gruzínskych prezidentských voľbách zvíťazila prozápadná kandidátka, ktorá je za to, aby sa splnili ambície osemdesiatich percent Gruzíncov: aby ich krajina vstúpila do EÚ a do NATO. V oboch organizáciách už Gruzínsko získalo status kandidátskej krajiny a zdalo by sa teda, že je na dobrej ceste. Lenže Gruzínsko je zároveň krajinou, o ktorej ovládnutie má záujem Rusko. Voľby, ktoré v Gruzínsku vyhrala proruská strana Gruzínsky sen, boli jasne zmanipulované vplyvom Ruska a proruských hráčov na gruzínskej scéne. Ich výsledok odmietol aj Európsky parlament a žiada ich opakovanie. Víťazstvo Gruzínskeho sna je absolútne nelegitímne, ale jeho dôsledky sú absolútne reálne: Gruzínsko sa pod vedením tejto strany môže stať vazalským štátom Ruska. Tí, ktorí si to neprajú, tvoria v Gruzínsku väčšinu, ako vychádza z prieskumov verejnej mienky, ale momentálne nemajú veľa možností, ako smerovanie svojej vlasti zmeniť. Zostáva im len vytrvalo demonštrovať v uliciach, hoci ich tam bije a vodnými delami strieka polícia. Prezidentka zároveň podala žiadosť o anulovanie parlamentných volieb na ústavný súd, ten je však poplatný proruským silám, tak jej žiadosť odmietol.

Do toho sa ruský minister zahraničia Sergej Lavrov necháva počuť, že Gruzínsko sa vydáva „ukrajinskou cestou“. Čo tým myslí, je jasné: Rusi chcú vyhlásiť oprávnené protesty gruzínskych občanov za akýsi „Západom zmanipulovaný majdan“. A v pozadí týchto rečí je aj vyhrážka vojenským zásahom. Je možné, že ruské tanky opäť zaútočia na Gruzínsko, aby vláda strany Gruzínsky sen nepadla? Bolo by to úplne reálne, nebyť toho, že Rusi sú po krk vojensky angažovaní na Ukrajine a momentálne majú plné ruky práce aj v Sýrii. Ale pozor, ten úmysel Ruska podrobiť si Gruzínsko je skutočný, nebezpečný a ak nastanú pre Kremeľ priaznivejšie podmienky, tak bude aj uskutočniteľný. Lebo tak, ako Rusko nechcelo úspešnú prozápadnú Ukrajinu, tak nechce ani úspešné prozápadné Gruzínsko.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite