Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rumunský ústavný súd anuloval výsledky prvého kola prezidentských volieb — čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .svet

Rozhodnutie súdu je konečné a znamená, že voľby sa musia zopakovať.

Rumunský ústavný súd anuloval výsledky prvého kola prezidentských volieb — čo to znamená podľa Eugena Kordu sita/AP Photo/Andreea Alexandru

rumunský ústavný súd anuloval v piatok výsledky prvého kola prezidentských volieb. K takémuto rozhodnutiu dospel po tom, ako boli odtajnené dokumenty spravodajských služieb, z ktorých vyplýva, že Rusko viedlo na internete koordinovanú kampaň na podporu nezávislého krajne pravicového kandidáta Calina Georgesca, následného víťaza prvého kola volieb. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a Reuters.

Rozhodnutie súdu je konečné a znamená, že voľby sa musia zopakovať. V nedeľu sa pritom malo konať ich druhé kolo. Súd informoval, že sa rozhodol hlasovanie anulovať „s cieľom zabezpečiť jeho správnosť a zákonnosť“. 

K takémuto rozhodnutiu dospel po tom, ako úradujúci prezident prezident Klaus Iohannis v stredu odtajnil informácie spravodajských služieb, podľa ktorých viedlo Rusko na podporu Georgesca rozsiahlu kampaň prostredníctvom tisícov účtov na platformách TikTok i Telegram.

Georgescu zvíťazil 24. novembra v prvom kole volieb so ziskom takmer 23 percent hlasov napriek tomu, že bol dovtedy pomerne neznámym politikom a podľa prieskumov mal len minimálnu podporu.  Kampaň viedol najmä na sieti TikTok a okrem iného počas nej tvrdil, že Rumunsko musí byť neutrálnou krajinou, pričom vyzdvihoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Získal množstvo hlasov od mladých voličov, ako aj Rumunov žijúcich v zahraničí.

Do druhého kola, ktoré sa malo konať v nedeľu, sa s ním prebojovala aj proeurópska centristická kandidátkou Elena Lasconiová. Tú v prvom kole podporilo 19 percent voličov.

Správu sme aktualizovali 15:14. 

.vysvetlenie Eugena Kordu:

Rumunský Ústavný súd povedal to, čo sme dávno tušili a vedeli. Rusko robí všetko preto, aby získalo vplyv v Európe a neštíti sa ničoho. Rumunsko je len jednou z krajín, ktorá sa pred rokmi zbavila „priateľstva so Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“, ktorú sa Kremeľ snaží dostať opäť pod svoju kontrolu. Zatiaľ to robí tak, že infiltruje dôležité inštitúcie a vedie  rozsiahle kampane v prospech jemu naklonených politikov. 

Kto vie, ako je to na Slovensku? Predseda vlády sa celkom otvorene hlási k podpore Moskvy a jeho bezobratlý minister zahraničných vecí sa bratríčkuje so Sergejom Lavrovom, mužom, ktorý je na sankčných zoznamoch. Jedinou hrádzou, ktorá stojí medzi našim spôsobom života v demokratickom zriadení a ruskou tyraniou, je Ukrajina a tú práve v týchto mesiacoch zrádzame. Rumunsku sa podarilo zatiaľ nielen odhaliť praktiky Kremľa, ale aj zabrániť tomu, aby sa do čela štátu dostal agent Vladimira Putina.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite