jednotky osobitného určenia gruzínskej polície v noci na sobotu – po prvý raz za tri dni – rozohnali protivládnu demonštráciu, ktorá sa konala v centre Tbilisi.
Ako informovala stanica Echo Kaukazu citovaná TASR, oficiálnym dôvodom pre zákrok polície bolo použitie pyrotechniky demonštrantmi. Vo všeobecnosti bola však akcia pokojná - rovnako ako v predchádzajúcich dvoch dňoch.
Na zhromaždení bol však zadržaný jeden z lídrov prozápadnej libertariánskej strany Girči - viac slobody a Koalície za zmeny - poslanec Cotne Koberidze. Po prepustení na slobodu povedal, že ho na polícii zbili.
Došlo aj k zadržaniu ďalších osôb. Ich prípady sa riešia v správnom konaní na základe obvinenia z organizovania alebo účasti na skupinovom násilí, poškodzovania majetku, útokov na policajtov a prípravy výbuchu.
Protivládne demonštrácie sa v Gruzínsku konajú od 28. novembra, keď premiér Irakli Kobachidze vyhlásil, že vládna strana Gruzínsky sen sa rozhodla odložiť rozhovory o začatí prístupových rokovaní do EÚ na koniec roka 2028 a odmietnuť akékoľvek financovanie z Európskej únie.
Medzičasom ministri zahraničných vecí Weimarského trojuholníka - Francúzska, Nemecka a Poľska - vydali v piatok spoločné vyhlásenie k udalostiam v Gruzínsku, v ktorom odsúdili kroky vládnej strany a vyzvali na inkluzívny dialóg so všetkými politickými silami a zástupcami občianskej spoločnosti.
Šéfovia diplomacií súčasne vyjadrili ľútosť v súvislosti s rozhodnutím strany Gruzínsky sen odložiť diskusie o otázke členstva Gruzínska v EÚ a odmietnuť finančnú podporu z fondov EÚ. Ministri upozornili, že toto rozhodnutie je v jasnom rozpore s ambíciami gruzínskeho ľudu i ústavou Gruzínska. Vyjadrili obavu, že opatrenia prijaté úradmi vystavujú Gruzínsko vonkajšej a vnútornej nestabilite, a zdôraznili odhodlanie štátov Weimarského trojuholníka podporovať demokratické a európske snahy gruzínskeho ľudu.
Vo svojom vyhlásení ministri dôrazne odsúdili neprimerané použitie sily proti pokojným demonštrantom i útoky na predstaviteľov opozície a médiá, ako aj zatýkanie členov a sympatizantov opozície. Vyzvali rešpektovať základné práva vrátane slobody pokojného zhromažďovania a slobody prejavu.
Vek zadržaných sa pohybuje od 15 do 60 rokov. Medzi nimi bolo aj sedem cudzincov.