kremeľ v pondelok priznal, že o osude ruských vojenských základní v Sýrii po zvrhnutí prezidenta Bašára Asada ešte nie je rozhodnuté. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Námorná základňa v Tartúse a letecká základňa Humajmím v provincii Lázikíja sú jedinými ruskými vojenskými základňami mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu a pre aktivity Kremľa v Afrike a na Blízkom východe sú kľúčové.
Po zvrhnutí dlhoročného spojenca Moskvy, sýrskeho prezidenta Asada, po prekvapujúcej a bleskovej ofenzíve protivládnych povstalcov je teraz budúcnosť týchto vojenských zariadení neistá, objasnila AFP.
Aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok pred novinármi priznal, že „v tejto veci neexistujú žiadne konečné rozhodnutia“. Dodal, že ruské vedenie je v kontakte s „predstaviteľmi síl, ktoré teraz kontrolujú situáciu v Sýrii“.
Tlačové agentúry v noci na pondelok informovali, že vojenské objekty v Tartúse patriace sýrskej armáde boli terčom intenzívnych útokov izraelského letectva.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje situáciu v Sýrii, uviedlo, že izraelské vojenské lietadlá zaútočili na skupinu cieľov vrátane jednotiek protivzdušnej obrany a „skladov rakiet typu zem-zem“.
Agentúra Reuters cez víkend uviedla, že na leteckú základňu Humajmím sa sťahujú ruské lietadlá a vrtuľníky z iných častí Sýrie, čo môže svedčiť o tom, že ruská armáda opúšťa svoje pozície v Sýrii.
V nedeľu Rusko oznámilo, že zo Sýrie evakuovalo časť svojich diplomatických zamestnancov. Spolu s nimi boli evakuovaní boli aj zamestnanci diplomatických misií Bieloruska, Severnej Kórey a Abcházska. Práca ruského veľvyslanectva v Damasku však pokračuje, uviedla v pondelok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).