Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Grónsko reaguje na Trumpa: Nie sme na predaj

.tasr .svet

Trump v nedeľu uviedol, že „pre účely národnej bezpečnosti a slobody na celom svete sa USA domnievajú, že vlastníctvo a kontrola Grónska je absolútnou nevyhnutnosťou.“

Grónsko reaguje na Trumpa: Nie sme na predaj SITA/Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP Grónsky premiér Mute Egede

grónsko v pondelok zdôraznilo, že nie je na predaj. Ide o reakciu na slová novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že chce, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad strategickým ostrovom. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Trump ponúkol odkúpenie rozsiahleho územia spravovaného Dánskom už počas svojho prvého funkčného obdobia. Cez víkend tlak oživil, keď oznámil meno nového veľvyslanca v Kodani za svoju nastupujúcu administratívu.

Trump v nedeľu tiež uviedol, že „pre účely národnej bezpečnosti a slobody na celom svete sa Spojené štáty americké domnievajú, že vlastníctvo a kontrola Grónska je absolútnou nevyhnutnosťou.“

Grónsky premiér Mute Egede sa rýchlo snažil zmariť akúkoľvek šancu na dohodu s Trumpom. „Grónsko je naše. Nie sme na predaj a nikdy nebudeme. Nesmieme prehrať náš dlhý boj za slobodu,“ uviedol vo vyhlásení Egede.

Dánsku patrilo Grónsko od 19. storočia, v roku 1979 však získalo rozsiahlu autonómiu vrátane vlastného parlamentu a vlády. Kodań v súčasnosti rozhoduje iba o jeho obrane a niektorých oblastiach zahraničnej politiky. Dánsko zatiaľ financuje  viac ako polovicu jeho verejného rozpočtu. 

Grónsko je najväčší ostrov sveta, jeho veľká časť je trvalo zaľadnená a žije tam asi 55.000 obyvateľov. Spojené štáty majú na severozápade ostrove leteckú základňu Qaanaaq (Thule) ešte z obdobia studenej vojny.

Trump počas svojho prvého mandátu zrušil štátnu cestu do Dánska v roku 2019 po tom, čo krajina uviedla, že Grónsko nie je na predaj. Za prezidenta Joea Bidena Spojené štáty uviedli, že nechcú nákup, ale namiesto toho sa snažia posilniť vzťahy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite