pri stredajšej havárii lietadla Azerbajdžanských aerolínií (AZAL) neďaleko mesta Aktau v Kazachstane zahynulo 38 ľudí. Hospitalizovaných bolo 29 ľudí vrátane troch detí. Na stretnutí so zástupcami azerbajdžanskej delegácie, ktoré sa konalo v Aktau, to uviedol podpredseda kazašskej vlády a šéf komisie vyšetrujúcej príčiny nešťastia Kanat Bozumbajev. TASR o tom informuje na základe správy agentúr AP a Interfax.
Lietadlo Embraer 190 spoločnosti AZAL smerovalo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj. Podľa aerolínií bolo na palube 67 ľudí vrátane piatich členov posádky. Z toho bolo 42 občanov Azerbajdžanu (vrátane posádky), 16 občanov Ruska, šesť občanov Kazachstanu a traja občania Kirgizska.
Pre hmlu v Groznom lietadlo presmerovali do Machačkaly, metropoly Dagestanu, ale podľa spoločnosti AZAL sa zrútilo pri pokuse o núdzové pristátie tri kilometre od Aktau.
Bezprostredne nebolo jasné, čo nehodu zapríčinilo. Ruský Federálny úrad pre leteckú dopravu (Rosaviacija) tvrdí, že lietadlo sa vo vzduchu zrazilo s vtákmi.
Na sociálnych sieťach bolo zverejnené video nakrútené mobilným telefónom, na ktorom vidno, ako lietadlo prudko klesá a po náraze do zeme exploduje. Iné zábery zachytávajú časť trupu, od ktorej sa odtrhli krídla, a zvyšok lietadla prevrátený na strechu. Na záberoch vidno aj registračné číslo stroja.
Na mieste nešťastia sa medzičasom podarilo nájsť čiernu skrinku, ktorá zaznamenávala komunikáciu posádky.
.vysvetlenie Juraja Petroviča:
Na akékoľvek presné závery o príčinách tohto nešťastia je priskoro. Vyšetrovanie môže trvať týždne až mesiace. Na finálnu správu budeme možno čakať aj dlhšie. Niektoré zábery častí lietadla ale nasvedčujú tomu, že mohlo byť zasiahnuté šrapnelmi z protileteckej rakety.
Niektoré zdroje uvádzajú, že v trase letu sa nachádzal ukrajinský dron, na ktorý strieľala ruská protiletecká ochrana. Bude preto dôležité sledovať, ako sa bude vyvíjať vyšetrovanie tejto havárie a či nebude zo strany Ruska vidieť snahu zakryť skutočné príčiny pádu lietadla. Nebolo by to po prvý krát.
Pri lete Malaysia Airlines MH 17, ktorý 17. júla 2014 zostrelili proruskí separatisti na východe Ukrajiny ruskou raketou zem — vzduch systému Buk, Rusko tvrdilo a vlastne tvrdí dodnes, že let MH 17 zostrelili Ukrajinci. A to napriek tomu, že niekoľko nezávislých vyšetrovaní jasne potvrdilo ruské zavinenie.
Ruské stíhačky tiež 1. septembra 1983 zostrelili Boeing 747 Kórejských aerolínii, letiaci z New Yorku do Soulu. Let KAL 007 sa odchýlili z trasy a dostal sa nad vtedajšie sovietske územie. Sovietske vedenie ho považovalo za špionážne lietadlo a nariadilo pilotom stíhačiek, ktoré Boeing dostihli, aby ho zostrelili. Sovietsky zväz vtedy tiež spočiatku akékoľvek zavinenie popieral.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa mal pôvodne v stredu zúčastniť na summite Euroázijskej hospodárskej únie v Rusku. Po nehode sa však vrátil do vlasti. Podpísal aj dekrét, ktorým vyhlásil 26. december za deň smútku v Azerbajdžane.
Azerbajdžanské aerolínie uviedli, že až do ukončenia vyšetrovania havárie pozastavili lety medzi Baku a Grozným, ako aj medzi Baku a mestom Machačkalou. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie poslalo do Kazachstanu lietadlo s vybavením a zdravotníckymi pracovníkmi.