ukrajinci dôverujú prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému o takmer 40 percent menej v porovnaní s obdobím po začiatku ruskej invázie v roku 2022.
Niekoľko dní po vypuknutí vojny dôverovalo v marci 2022 Zelenskému až 90 percent občanov, v decembri minulého roka to bolo 52 percent.
„Oslabenie dôvery v Zelenského skutočne znižuje jeho budúci potenciál a váhu ako verejnej osobnosti,“ uviedol výkonný riaditeľ KISS Anton Grušeckij.
Bývalý komik po začiatku ruskej invázie vo februári 2022 zostal v Kyjeve, aby viedol svoju krajinu v boji proti okupantom. Tým si získal rešpekt v zahraničí a bol porovnávaný s Winstonom Churchillom.
Zelenskyj vyhral prezidentské voľby v roku 2019. Jeho sľubmi bolo ukončiť tvrdé boje so separatistami podporovanými Kremľom na východe krajiny a potlačiť systematickú korupciu v krajine.
Prvé päťročné funkčné obdobie sa mu oficiálne skončilo minulý rok, vo vojnovom stave a ruskom ovládnutí časti územia však Kyjev nemôže usporiadať voľby. Podľa AFP by ich obmedzovali nespočetné prekážky, pretože milióny Ukrajincov žijú v zahraničí, pod ruskou okupáciou alebo v blízkosti aktívnych bojov.
Kremeľ odvtedy opakovane vyhlásil, že Zelenskyj už nie je legitímnym lídrom Ukrajiny, Západ aj spojenci Ruska to zväčša ignorujú.
vysvetlenie Maríny Gálisovej
Ukrajina je celkovo vo veľmi náročnom období a vývoj občianskej dôvery voči prezidentovi Zelenskému je toho odrazom. To, že táto dôvera bola na začiatku ruskej invázie na úrovni 90 percent, bol extrémny stav v extrémnej situácii, a hoci v čoskoro štvrtom roku vojny je situácia Ukrajiny stále extrémna, je to iný extrém. Základný fakt je, že Ukrajinci, hoci sú odhodlaní brániť sa, sú z vojny zároveň pochopiteľne unavení. To ovplyvňuje ich pohľad aj na Zelenského, ale aj na Západ, na pomoc Západu, na USA, na Trumpa.
Druhý základný fakt je, že Zelenskyj, hoci je celkovo obdivuhodný líder, je takisto pochopiteľne unavený a jeho reakcie na vojenské či politické pomery to niekedy prezrádzajú. To mu na obľúbenosti nepridáva. Lenže ani jeden, ani druhý základný fakt nie je vina ani Ukrajincov, ani Zelenského. Je to len a len vina agresorskej krajiny, teda Ruska. Je teda strašne hanebné, keď na pokles popularity Zelenského škodoradostne poukazuje práve Rusko, ktoré Ukrajinu a jej lídra do tejto extrémnej situácie dostalo. A je ešte hanebnejšie, keď samo Rusko, agresor, šíri výmysly o Zelenského nelegitímnosti a podporuje jeho protivníkov – nepodporuje ich totiž z túžby po demokratickejšej Ukrajine, ale práve naopak, z túžby zničiť Ukrajinu a jej demokraciu a urobiť z nej súčasť ruskej nedemokracie.