extrémne silné zemetrasenie s magnitúdom 7,7 zasiahlo v piatok centrálnu časť Mjanmarska. Ako uviedla Geologická služba Spojených štátov amerických (USGS), otrasy poškodili cesty v metropole zasiahnutej oblasti Naypyidaw.
Epicentrum otrasov, ktoré nastali okolo 12:50 miestneho času (približne 7:20 SEČ), sa nachádzalo 16 kilometrov severozápadne od mesta Sagaing. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky 10 kilometrov. O niekoľko minút neskôr zasiahol rovnakú oblasť následný otras s magnitúdom 6,4.
Zemetrasenie pocítili aj v Thajsku, Bangladéši, Kambodži či Indii. Podľa čínskej agentúry pre zemetrasenia bolo otrasy cítiť aj v juhozápadnej čínskej provincii Jün-nan. Čína dokonca uvádza, že zemetrasenie malo magnitúdo až 7,9.
Mjanmarská vládnuca junta požiadala o medzinárodnú humanitárnu pomoc a vyhlásila výnimočný stav v šiestich regiónoch. Počty obetí ešte nie sú známe, ale skutočnosť, že izolovaná vojenská vláda žiada o pomoc, čo po prírodných katastrofách robí len zriedka, naznačuje, že by mohli byť vo veľkom rozsahu.
Indický premiér Naréndra Módí medzi prvými uviedol, že jeho krajina je pripravená ponúknuť Mjanmarsku a Thajsku „všetku možnú pomoc“.
Výnimočný stav vyhlásili aj v Bangkoku, kde ľudia po otrasoch v panike vybiehali do ulíc. Tamojšie úrady evidujú zrútenie 30-poschodového rozostavaného mrakodrapu na severe mesta. Pod troskami zostalo uväznených viac ako 40 ľudí.
Podľa českého geológa a seizmológa Aleša Špičáka piatkové zemetrasenie postihlo nečakane veľkú oblasť. V kombinácii s jeho silou to znamená veľké materiálne a ľudské škody. Ako uviedla Česká televízia, podľa modelu USGS sa očakávané úmrtia odhadujú v rozsahu od 10 do 100-tisíc ľudí. Pravdepodobnosť, že počet obetí presiahne 100-tisíc, je v tejto chvíli asi 22-percentná.
„Príčinou zemetrasenia boli pohyby horninových blokov na zlome, ktorý sa tiahne Mjanmarskom od severu k juhu, vyhlásil Špičák, ktorý pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.