francúzsky súd v Paríži v pondelok zakázal krajne pravicovej líderke Marine Le Penovej uchádzať sa o verejné funkcie na päť rokov s okamžitou platnosťou. Odsúdil ju tiež na štyri roky väzenia, z toho dva roky nepodmienečne. Súd jej zároveň nariadil zaplatiť pokutu 100.000 eur. Rozhodol tak po jej uznaní za vinnú v prípade sprenevery finančných prostriedkov Európskej únie (EÚ). TASR o tom informuje podľa správ svetových agentúr.
Súdny zákaz je platný aj v prípade odvolania sa proti rozsudku.
Potvrdili sa tak Le Penovej najväčšie obavy. Súdny zákaz by jej mohol zabrániť kandidovať na prezidentku v roku 2027. Takýto scenár už skôr označila za „politickú smrť“.
Francúzska líderka krajnej pravice po oznámení zákazu opustila súdnu sieň a nepočkala na vynesenie celého rozsudku, ako dlho bude zákaz platiť, dĺžku trestu odňatia slobody a výšku pokuty.
Prokuratúra pre Marine Le Penovú navrhovala päťročný trest odňatia slobody a k tomu päťročný zákaz vykonávať verejnú funkciu alebo sa o ňu uchádzať.
Rozsudok môže podľa agentúry AP otriasť francúzskou politikou a zničiť kariéru líderky krajnej pravice. Le Penová predtým prípad označila za politicky motivovaný.
komentár Eugena Kordu
Tento rozsudok zatrasie politickou scénou vo Francúzku. Ako, to sa ešte len uvidí. Marine Le Pen mala totiž veľkú šancu stať sa na štvrtý pokus prezidentkou. Ona a jej strana rozsudok spochybňujú a označujú celý proces za politicky motivovaný. K podobným útokom na nezávislé súdy a prokuratúry pristupujú politici vždy vtedy, keď sú prichytení pri zlodejinách najrôznejšieho druhu. Vo Francúzku sa podarilo zachovať nezávislosť justície, polície a nebol zmenený ani trestný poriadok, ako sa to stalo Slovensku. Ak by sa to u nás nestalo, boli by sme aj my svedkami súdnych procesov s vysokopostavenými ľuďmi. Dnes však vidíme to, že súdení nie sú únoscovia štátu, ale ľudia, ktorí sa snažili o ich potrestanie.
Le Penová a 24 ďalších predstaviteľov jej Národného združenia (RN) boli obvinení zo zneužívania finančných prostriedkov EÚ. Vyšetrovanie sa začalo ešte v roku 2015 a týka sa pracovných zmlúv údajných poslaneckých asistentov RN z rokov 2004 až 2016. Prokuratúra tvrdí, že takto zamestnaní asistenti pracovali pre stranu výlučne mimo EP a mnohí z nich sa s europoslancami, pod ktorých spadali, ani nikdy nestretli a ani nevkročili do budovy EP. Na fiktívnych pracovných miestach boli údajne zamestnaní napríklad ochrankár, sekretárka či šéf Le Penovej kancelárie.
Le Penová (56) a ďalší spoluobžalovaní počas deväťtýždňového súdneho procesu odmietli svoju vinu.
Francúzska politička bola v prezidentských voľbách v rokoch 2017 a 2022 protikandidátkou prezidenta Emmanuela Macrona a volebná podpora jej strany v posledných rokoch narástla.
Správu sme aktualizovali o 13:30.