Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kroky vlády PiS voči občianskej spoločnosti preverí komisia

.tasr .svet

Poľská vláda zriadi špeciálnu komisiu, ktorá bude mať za úlohu zanalyzovať údajné represie voči organizáciám občianskej spoločnosti a aktivistom v rokoch 2015 až 2023, teda počas bývalej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Kroky vlády PiS voči občianskej spoločnosti preverí komisia
SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informovali minister spravodlivosti Adam Bodnar a minister vnútra Tomasz Siemoniak. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR.

Cieľom komisie nebude vyšetrovanie konkrétnych osôb, ale zhromažďovanie dokumentov, svedectiev a analýza mechanizmov, ktorými dochádzalo k porušovaniu práv občianskej spoločnosti, vyhlásil Bodnar. Vyšetrovaciu komisiu môže zriadiť len Sejm. Podľa Bodnara sa osobitná pozornosť bude venovať slobode slova a zhromažďovania, disciplinárnym konaniam voči aktivistom a úlohe verejnoprávnych médií. 

Komisia sa podľa ministrov zameria na prípady šikany zo strany orgánov predchádzajúcej vlády a má preskúmať postupy, prostredníctvom ktorých boli občianske združenia, aktivisti a novinári vystavení tlaku zo strany verejných inštitúcií.

Podľa ministra Siemoniaka cieľom komisie nebude represia voči zamestnancom štátnej správy, ale preverenie rozhodnutí politikov, ktoré viedli k zneužívaniu moci. Spomenul aj sledovanie aktivistov systémom Pegasus a prenikanie informácií o nich do verejnoprávnych médií s cieľom diskreditácie.

Podľa predsedníčky komisie Sylwie Gregorczykovej-Abramovej tento orgán nebude predvolávať svedkov, ale bude sa pýtať aktivistov, ktorí sa budú chcieť podeliť so svojou skúsenosťou s represiami. "To, čo sa dialo, neboli jednotlivé prípady, ale systémový útok na občiansku spoločnosť, aby zhasli jej ducha, aby ju zastrašili," povedala Gregorczyková-Abramová v tejto súvislosti. "Komisia má vytvoriť ochranný protokol, aby žiadnej vláde v budúcnosti nenapadlo, že môže beztrestne položiť ruku na občiansku spoločnosť," dodala.

Komisia bude mať 11 členov a jej činnosť potrvá do 31. marca 2026. Výsledkom práce komisie budú tri správy, pričom prvá z nich, zameraná na fungovanie verejnoprávnych médií, má byť predložená do 15. júla 2025.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite