Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Počet obetí nedávneho zemetrasenia v Mjanmarsku už presiahol 3500

.tasr .svet

Najviac obetí hlásia z okolia druhého najväčšieho mesta krajiny Mandalaj, kde potvrdili až 2100 úmrtí.

Počet obetí nedávneho zemetrasenia v Mjanmarsku už presiahol 3500
SITA/AP Photo

počet obetí nedávneho zemetrasenia v Mjanmarsku v pondelok stúpol na 3500, pričom 210 osôb je stále nezvestných. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila mjanmarská vláda, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Podľa portálu The Irrawaddy je miera deštrukcie na niektorých miestach katastrofálna. V 80-tisícovom meste Sagaing zemetrasenie zničilo až 80 percent všetkej infraštruktúry.

Hovorca vládnucej vojenskej junty Zo Min Tchun vyhlásil, že záchranné operácie sa skončili a vláda sa už sústreďuje iba na odstraňovanie následkov škôd.

Snahy záchranných zložiek a humanitárnych pracovníkov, ktorí poskytujú pomoc zasiahnutým obyvateľom, však vážne komplikujú silné dažde a vietor. Na mnohých miestach už došlo k poškodeniu stanov a provizórnych zdravotníckych zariadení zriadených medzinárodnými tímami. Meteorológovia tiež varujú pred zvýšeným rizikom záplav a zosuvov pôdy počas blížiaceho sa obdobia dažďov.

Situáciu po rozsiahlej katastrofe navyše sťažujú aj časté výpadky mobilného signálu a internetu, ktoré komplikujú humanitárne operácie. Mnohí ľudia sa tiež boja vrátiť do svojich domovov pre pokračujúce dotrasy a prespávajú na uliciach.

„Zemetrasenia nepostihujú všetkých rovnako – najviac zasahujú najchudobnejších,“ napísal na sociálnej sieti X koordinátor OSN pre núdzovú pomoc Tom Fletcher, ktorý sa nachádza v zasiahnutej oblasti.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,7 a následný otras s magnitúdou 6,4 nastali v piatok 28. marca severozápadne od miest Sagaing a Mandalaj v strednom Mjanmarsku. V dôsledku toho došlo k zrúteniu desiatok budov či poškodeniu infraštruktúry, pričom v krajine naďalej prebieha aj občianska vojna. Otrasy pocítili tiež v Thajsku, Vietname a Číne.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite