maďarské opozičné sily to od Orbánovho nástupu v roku 2010 nemali ľahké. V roku 2012 maďarská vláda posilnila väčšinové prvky volebného systému tým, že zvýšila počet jednomandátových obvodov, v ktorých má najväčšiu šancu práve kandidát najväčšej strany. A tiež tým, že prekreslila mapu volebných obvodov v prospech Fideszu. Vo voľbách v roku 2014 tak Orbán získal nakrátko ústavnú väčšinu.
Teoreticky by sa dnes táto zbraň Fideszu dala použiť proti nemu. Vyžadovalo by si to však, aby sa zjednotila celá opozícia vrátane neofašistického Jobbiku. Príkladom bolo februárové víťazstvo nezávislého kandidáta Pétera Márki-Zaya na primátora tradičnej bašty Fideszu v mestečku Hódmzővásárhely. Podporovala ho celá opozícia a politický nováčik k voľbám dokázal priviesť nezvyčajne vysoké počty voličov.
Ak by sa v nedeľu za silnými kandidátmi v jednomandátových obvodoch zomkla celá opozícia, Fidesz by mohol byť oslabený a možno aj porazený. I keď niektorí politici vyzývajú na strategické volenie v jednomandátových obvodoch, zjednocovanie v podobe sťahovania vzájomne si konkurujúcich kandidátov medzi opozičnými stranami nevidno. Nie div. Demokratickej opozícii nie je bratanie sa s hnutím Jobbik po chuti aj napriek tomu, že bolo v ostatných mesiacoch z extrémnych pravicových pozícií vytlačené Fideszom do politického stredu.
„Viac než polovica mladých pomýšľa podľa nedávneho prieskumu na odchod.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.