aliancia je pripravená brániť svojich členov, je odhodlaná tvrdo postupovať proti ruskej agresii a podporuje ukrajinskú, gruzínsku i moldavskú suverenitu. Fajn. Uspokojenie však nie je namieste. Trump stihol o niekoľko hodín dourážať Theresu May, ktorá vraj nepočúvala jeho rady ohľadom brexitu – a v pondelok sa v Helsinkách stretáva s Vladimírom Putinom. Čo sa tam udeje?
No ak sa aj na fínskom samite nestane nič, transatlantické vzťahy sa hýbu zlým smerom. Dôvody sú dlhodobé a štrukturálne: klesajúci záujem americkej verejnosti o európsku bezpečnosť, neochota Európy investovať do svojej bezpečnosti a tiež rastúce rozdiely v pohľade na strategické výzvy medzi Washingtonom a európskymi vládami.
Minulý týždeň ukázal, že sa Trump na vzťahy s Európou pozerá nielen transakčne, ale že ich vidí len ako nástroje v bizarnej reality šou, v ktorej je umelo vyprovokovaná dráma – napríklad pre európske výdavky na obranu – bez akejkoľvek logiky striedaná uisteniami o najvyššej forme partnerstva. Nech sú však dôvody na napätie v transatlantických vzťahoch akékoľvek, Európania musia namiesto spoliehania sa na to, že sa pod vrstvou trumpovského chaosu podarí zachovať status quo, zmeniť svoje správanie.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.