mayovej plán brexitu sa nepáči doslova nikomu – euroskeptikom ani „remainerom“. Ani vychádzať s Donaldom Trumpom sa na rozdiel od Macrona či najnovšie aj Junckera nikdy nenaučila. Zavše sa možno dá s Mayovou súcitiť, no málokto na jej líderstvo hľadí s nadšením. Jej talent však vynikne, ak si uvedomíme, akú silnú hru dokáže hrať s mimoriadne slabými kartami, ktoré dostala v roku 2016.
Predpovedí o jej politickom konci bolo neúrekom. Doposiaľ však Theresa May dokázala úspešne čeliť jednej kríze za druhou a zanecháva za sebou len také kompromisy, ktoré síce nikoho výrazne netešia, ale väčšina s nimi dokáže žiť. A nejde o nič zanedbateľné. To, čo sľúbili v roku 2016 zástanci brexitu britským voličom, bolo nemožné. Ak dnes „sen o brexite zomiera,“ ako to melodramaticky napísal v rezignačnom liste Boris Johnson, je to znak toho, že sa v krajine aj vďaka Mayovej zobúdza zmysel pre realitu.
Pre EÚ je zatiaľ neprijateľné, aby sa Veľká Británia tešila z výhod spoločného trhu bez toho, aby aplikovala európske pravidlá a akceptovala slobodný pohyb osôb. Iste, pri iných krajinách dokázal Brusel rozličné aspekty politickej a ekonomickej integrácie oddeliť. Išlo však o krajiny, ktoré sa usilovali k EÚ priblížiť. Je to zrozumiteľný postoj, ktorý sa len tak nezmení.
„Jej talent však vynikne, ak si uvedomíme, akú silnú hru dokáže hrať s mimoriadne slabými kartami, ktoré dostala v roku 2016.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.