Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo sa stane s ideálmi vo verejnom živote po smrti Johna McCaina?

.jakub Dovčík .svet

Keď v noci z 25. na 26. augusta v Arizone zomrel John Sidney McCain, nezomrel len senátor Spojených štátov, veterán vietnamskej vojny či kritik Donalda Trumpa. Zomrel aj symbol služby verejnosti, princípom a ideálom, aj za cenu vlastnej obety.

Čo sa stane s ideálmi vo verejnom živote po smrti Johna McCaina? Carolyn Kaster / AP Photo / SITA

spojené štáty majú dlhú a silnú vojenskú tradíciu – vojaci, „mariňáci“ a námorníci majú isté miesto v spoločnosti, ako ochrancovia krajiny a myšlienok na ktorých stojí. Málokto zosobňoval túto tradíciu tak, ako vnuk a syn štvorhviezdičkových generálov a veteránov Druhej svetovej vojny John McCain.

Po absolvovaní Námornej akadémie sa pridal k leteckej časti námorníctva a sám žiadal o zapojenie do prebiehajúcej vietnamskej vojny. Počas jedného preletu nad Hanojom ho zajali a vyše päť a pol roka väznili v brutálnych podmienkach. Mučenie bolo časté a vyše dvoch rokov strávil na samotke. 

Jeho charakter bol viditeľný práve v náročných situáciách. Po tom, čo sa jeho otec stal veliteľom všetkých amerických jednotiek vo Vietname, mu bolo ponúknuté skoré prepustenie, no on ho odmietol. Vojenský kód diktoval, aby boli vojenskí väzni prepúšťaní v poradí, v akom ich zajali a McCain nechcel slúžiť severovietnamskej propagande. Ako výsledok následného mučenia nemohol zvyšok života zodvihnúť ruky nad úroveň pliec a často o sebe hovoril, že má viac jaziev ako Frankensteinovo monštrum.

„Obama je slušný muž s rodinou, občan, s ktorým len nesúhlasím na niektorých základných veciach.“

Po vojne bol zvolený do Kongresu a v Senáte sa neskôr, v deväťdesiatych rokoch, podieľal na normalizovaní diplomatických vzťahov s Vietnamom.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite