mnohí novinári sa Sýrii vyhýbajú, no vy tam chodíte často. Prečo?
Za posledné tri roky som bola v Sýrii sedemkrát, vždy ako novinárka či humanitárna pracovníčka. Spolu s Lenkou Klicperovou sme o vojne v Sýrii a o boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (Daíš) písali aj nakrúcali reportáže. Raz sme boli aj na území, ktoré ovláda sýrsky prezident Baššár al-Asad, potom nám už víza nedali. Navštívili sme však iné miesta v Sýrii.
boli ste aj v provincii Idlib? Stala sa poslednou baštou teroristov a vzbúrencov proti režimu?
Do Idlibu sa nám nikdy nepodarilo dostať, aj keď sme sa o to pokúšali. Nedostali sme sa ani na územia, ktoré ovládal tzv. Islamský štát. Bolo to nemožné. Podarilo sa nám však napríklad založiť zbierku SOS Kobani na pomoc ľuďom v tomto sýrskom meste. Za peniaze sme obnovili zbombardovanú školu v dedine Dagerman pri rieke Eufrat.
„Erdogan má veľmi expanzívne chúťky, snaží sa rozšíriť hranice Turecka.“
na provinciu Idlib som sa pýtal preto, že sa tam schyľuje k mohutnej ofenzíve...
Je to vidiecka oblasť na severozápade Sýrie a už od začiatku konfliktu sa sem postupne presúvali opozičné sily. Vojna sa začala ako revolúcia, povstanie sýrskeho ľudu proti diktatúre prezidenta Baššára al-Asada, lenže v priebehu tých siedmich rokov sa z boja za slobodu a demokraciu stala vojna mocností. Tzv. ozbrojená sýrska opozícia, ktorú tvorila najmä Slobodná sýrska armáda, už dnes de facto neexistuje a v opozícii prevládli džihádistické skupiny.
stal sa Idlib „hniezdom teroristov“, ako to tvrdí Rusko?
Stal sa najväčšou základňou sunnitských radikálnych skupín, ktoré sa riadia saláfizmom a vedie ich al-Káida. V súčasnosti Idlib ovláda práve al-Káida a odnož Front an-Nusra, sú s nimi mnohí zahraniční bojovníci. Ale figurujú tam aj ďalšie sunnitské džihádistické skupiny. A potom je tam ešte niekoľko umiernenejších skupín.
Archív Markéty Kutilovej a Lenky KlicperovejVojna sa začala ako revolúcia, lenže v priebehu tých siedmich rokov sa z nej stala vojna mocností.
prečo chce Baššár al-Asad dobyť provinciu Idlib?
Je to prakticky posledná časť Sýrie, ktorú ešte nemá pod kontrolou, ak samozrejme neberieme do úvahy oblasť kontrolovanú Kurdmi a USA. Asad nechal do oblasti Idlibu pozvážať bojovníkov, džihádistov z ostatných častí Sýrie, napríklad z Homsu či Aleppa. Presunuli ich tam aj s rodinami. Preto je teraz v Idlibe taká veľká koncentrácia džihádistických skupín. Podľa údajov Organizácie spojených národov (OSN) je tam teraz asi dvanásťtisíc teroristov iba z al-Káidy, a to nepočítame tie ďalšie islamistické skupiny.
spomenuli ste rodiny islamistov, teda ženy a deti. Koľko je v Idlibe civilistov a čo im hrozí?
Nikto presne nevie, koľko je v Idlibe civilistov. Odhady hovoria o jednom, dvoch či dokonca troch miliónoch. Môj osobný odhad je niečo cez milión civilistov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.