bavorsko navonok pôsobí ako oáza pokoja a prosperity, ktorá nemôže mať problém. Na lúkach sa pasú bio kravy, okolo domov sú dokonale pokosené trávniky, fabrika BMW ide naplno, platy rastú a nezamestnanosť sa blíži k nule. Spolková republika s 13 miliónmi obyvateľmi však zažíva nevídaný boj o moc a politické zmeny, aké nemajú za posledné desaťročia obdobu. Ľudí podľa prieskumov najviac trápi migrácia, ktorá sa stala ústrednou témou nedeľných volieb.
„Napravo od CSU nesmie existovať žiadna legitímna demokratická sila,” slávna veta niekdajšieho dlhoročného predsedu Kresťansko-sociálnej únie Franza Jozefa Straussa, viac neplatí. Do bavorského parlamentu po prvý raz od konca druhej svetovej vojny zasadne radikálna pravica. Alternatíva pre Nemecko v kampani hovorila to, čo chceli mnohí počuť. V programe píše, že islam nepatrí do Nemecka a sľubuje silnú políciu, trvalé kontroly na hraniciach, zákaz buriek, polygamie či výstavby minaretov.
Kresťanskí socialisti sa túto politiku snažili preberať, aj keď treba povedať, že ich predseda Horst Seehofer mal antiislamské postoje dávno pred vznikom AfD. Ešte v roku 2009 poburoval svojimi vyhláseniami, na vtedajšiu dobu radikálnymi, že Turecko nepatrí do Európskej únie, prípadne, že Nemecko už viac nepotrebuje prisťahovalcov z moslimských štátov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.