roztržka pri miestnej studni, kde ju moslimské ženy obvinili z urážky Mohameda. Príbeh pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ktorý sa začal v júni 2009 a pokračoval jej odsúdením na smrť obesením v novembri 2010, sa zavŕšil 31. októbra významným rozhodnutím pakistanského najvyššieho súdu o jej nevine. Rozsudok najvyššieho súdu poukazuje na náboženskú neslobodu v konzervatívnom Pakistane, ale i na vytrvalosť a trpezlivosť jej obhajcov a podporovateľov a hrdinské svedectvo kresťanov, ktorí neváhajú položiť aj svoj život za vieru.
Prví kresťania prišli do Pakistanu ešte v apoštolských časoch, dnes je ich okolo 2,5 milióna – asi 1,7 percenta populácie, pričom samotných katolíkov je asi milión. Pápež František sa veľmi pozorne zaoberal situáciou prenasledovaných kresťanov, pričom vo februári tohto roku prijal na audiencii manžela a dcéru Asie Bibi a v júni menoval pakistanského arcibiskupa Joseph Coutts za kardinála.
Verejná mienka v Pakistane bola príbehom Asie Bibi radikalizovaná a rozdelená. Ešte v januári 2011 bol zavraždený guvernér provincie Pandžáb Salman Taseer, ktorý ju verejne obhajoval. Neskôr moslimskí radikáli zabili aj federálneho ministra pre náboženské menšiny katolíka Shabhaza Bhattiho, ktorý požadoval zmenu zákona o bohorúhačstve, na základe ktorého Asiu Bibi krivo obvinili a odsúdili.