bol posledný júlový deň. Na 33-ročnú Katerynu Handziukovú pred jej domom v meste Cherson na juhu Ukrajiny zaútočil neznámy páchateľ. Polial ju kyselinou sírovou. Mladá aktivistka a novinárka utrpela popáleniny na štyridsiatich percentách tela, žieravina jej vážne poškodila oko.
Po prevoze do nemocnice v Kyjeve podstúpila jedenásť operácií, lekári jej však nedokázali zachrániť život. Po vyše troch mesiacoch podľahla ťažkým zraneniam. Jej smrť otriasla Ukrajinou a vyvolala v spoločnosti búrlivé reakcie. Prípad mladej ženy totiž nastavil zrkadlo krívajúcej spravodlivosti v krajine a upriamil pozornosť aj na desiatky podobných útokov proti ukrajinským aktivistom. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyjadril sústrasť pozostalým a podobne ako lídri Európskej únie vyzval na spravodlivé vyšetrenie zločinu a potrestanie páchateľov. Prečo však polícia od začiatku nevyšetrovala prípad Kateryny Handziukovej ako pokus o vraždu, ale len ako skutok výtržníctva? A ako na smrť aktivistky zareagovala občianska spoločnosť na Ukrajine?
FACEBOOK/UAKATERYNA
odvážna bojovníčka za spravodlivosť
Kateryna Handziuková bola na Ukrajine známou protikorupčnou aktivistkou, spolupracovala s Organizáciou spojených národov (OSN), Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) a pôsobila aj vo vedení mesta Cherson na pobreží Čierneho mora, kde pracovala ako poradkyňa starostu. Zároveň aktívne a verejne vystupovala proti proruským separatistom pôsobiacim na východe Ukrajiny. V septembri, niekoľko týždňov po tom, čo na ňu zaútočili kyselinou, zverejnila na internete video, v ktorom vyzývala Ukrajincov na pokračovanie boja proti korupcii. Handziuková často kritizovala nielen národnú políciu, ale aj bezpečnostné zložky v Chersonskej oblasti. Aj to ju mohlo, podľa niektorých novinárov a komentátorov, stáť život.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.