kabinet musí dohodu zastaviť,“ vraví exminister zahraničia Boris Johnson. Ostrou kritikou nešetria ani David Davis a Dominic Raab –bývalí ministri pre odchod z EÚ, ktorých ministerstvo dohodu vyrokovalo.
Pár dní od zverejnenia textu sa však euroskeptická rebélia zadrháva. Hlavným dôvodom je, že nikto nemá alternatívu. Na rozdiel od kampaňových sľubov nie je totiž odchod nijakým „obedom zadarmo“. Znovuzískanie plnej národnej kontroly nad všetkými domácimi pravidlami a reguláciami, o ktorú išlo niektorým euroskeptikom, by neodvratne znamenalo pretrhanie existujúcich obchodných väzieb, ktoré vychádzajú z toho, že EÚ a Spojené kráľovstvo tvoria spoločný trh.
Okrem obdivuhodného odhodlania dotiahnuť celú záležitosť do konca preto slúži Mayovej ku cti, že túto základnú logiku chápe. Na rozdiel od „rebelov“ odmieta poškodiť vlastnú krajinu kvôli ideologickej obsesii suverenitou, ktorá je v 21. storočí len imaginárna – pokiaľ teda nechceme žiť v spoločnostiach ako Severná Kórea, ktoré sa zahraničným väzbám naozaj vyhýbajú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.