sám o sebe tvrdí, že je populista a americký nacionalista. „Chcem pre Spojené štáty vždy to najlepšie, no zároveň chcem poslúžiť aj pracujúcej triede Európanov,“ vyhlásil Steve Bannon v lete tohto roku počas predstavovania svojej vízie konca EÚ.
Cieľ mal jasný – spojiť všetkých nacionalistov naprieč EÚ do jedného hnutia, vyhrať s touto skupinou voľby do Europarlamentu a pracovať na jej zániku. „Bude to také intenzívne ako brexit,“ sľuboval Bannon a predpokladal, že bruselské štruktúry zažijú vďaka jeho hnutiu totálny chaos.
Spoliehal sa na to, že v takmer každej krajine existuje politická sila, ktorá kritizuje Brusel, migračnú politiku, mimovládne organizácie, tradičné médiá, má pozitívny vzťah k Rusku či tvrdo presadzuje nacionalizmus. Zároveň chcel využiť skúsenosti s propagandou, ktoré nadobudol, keď viedol nacionalistický a konšpiračný portál Breitbart.
hnutie odporu nepovstalo
Bannon pôvodne zvažoval aj spoluprácu s vyslovene krajne pravicovými stranami ako Jobbik a Zlatý úsvit, napokon ich však neoslovil. Počítal s tým, že sa do jeho hnutia pridajú umiernenejší nacionalisti ako Marine le Pen, Matteo Salvini, Geert Wilders, Viktor Orbán, ale aj mnohí ďalší naprieč EÚ. Celkovo obišiel trinásť európskych štátov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.