spory medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a demokratmi ohľadom financovania kontroverzného múra na hranici s Mexikom už vyše dva týždne brzdia schválenie nového rozpočtu. Čím je súčasný „shutdown“, teda obmedzené fungovanie americkej vlády a pozastavenie financovania federálnych inštitúcií, výnimočný?
Treba povedať, že od 70. rokov 20. storočia nastala podobná situácia viac ako dvadsaťkrát. To, čo sa deje dnes, sa začalo ešte za administratívy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. Z nudného rokovania o rozdelení vládnych peňazí, určených na chod úradov a inštitúcií, sa stal politický nástroj vydierania. Platí to pre obe strany, demokratov aj republikánov.
prezident Trump teda koná podobne ako kedysi Barack Obama?
Keď bol v roku 2013 „shutdown“ za Obamovej vlády, republikáni v Senáte podmieňovali uvoľnenie peňazí zrušením známej Obamovej reformy zdravotníctva. Pre neho to však bolo neprijateľné, veď išlo o jeden z jeho ústredných legislatívnych úspechov. Republikáni vtedy napokon ustúpili, pretože aj prieskumy ukázali, že z pohľadu verejnosti je taktika vydierania zlá a uškodila by im. V tomto duchu, respektíve ešte viac vyhrotene, sa uberá súčasná situácia a spory medzi Trumpom a demokratmi.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.