senátorka za štát Massachusetts Elizabeth Warren ohlásila svoju kandidatúru na post prezidentky hneď na úvod roka, ale to, že sa chystá kandidovať, bolo jasné už dávnejšie. Vedeli to jej prívrženci a tušili to aj rivali, jedni i druhí robili, čo mohli, aby sa o nej hovorilo a písalo, sama Warren im pri tom pomáhala. Nejedno americké srdce pookrialo pri predstave, že by už konečne mohla Oválnej pracovni a krajine šéfovať žena. Zo sociálneho a kultúrneho hľadiska by to bol podobne významný krok, aký predstavovalo zvolenie Baracka Obamu, prvého černošského prezidenta. Bolo by pre Spojené štáty nepochybne povzbudivé, keby sa prezidentkou stala žena, a vzbudilo by to aj primeranú vlnu nadšenia. Má však v ére populistických politikov, nespokojných voličov a ustrašených pohľadov, ktoré títo voliči vrhajú do budúcnosti, Elizabeth Warren na to, aby sa prezidentkou stala?
Ona sa nepochybne nazdáva, že áno. Inak by do toho nešla. A pokiaľ ide o éru populizmu, s tou si priam potykala. Wall Street Journal ju označil za Trumpa Demokratickej strany, a hoci toto prirovnanie v istých oblastiach kríva, nemožno ho úplne vyvrátiť.
back to 80´s
Iste, Elizabeth Warren nie je Trump v tom zmysle, že by okolo seba prskala invektívy hodné štvrtej cenovej skupiny alebo ohurovala oranžovou pleťou zo solária či komickou prehadzovačkou. Nepredpokladáme, že by sa teda voliči v kampani dočkali niečoho v štýle Grab him by the dick. Elizabeth Warren vystupuje ako dáma, vyzerá ako pani učiteľka zo starej školy a pikantné vtipy na tých pár mítingoch, ktoré absolvovala, nerozpráva. A predsa má s Donaldom Trumpom prekvapivo veľa spoločné.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.