všetci sme boli zvedaví, aký bude Mayovej „plán B“, ktorý mala tento týždeň v pondelok predstaviť v britskom parlamente. Dozvedeli sme sa niečo nové?
Vít Havelka: Veľa nie, ten premiérkin „plán B“ pôsobí skôr ako „plán A verzia 2.0“. Theresa May chce viac diskutovať s poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu o tom, ak by mal brexit vyzerať. Hľadá riešenie prijateľné pre väčšinu členov parlamentu. V jej prejave som však nenašiel ani náznak toho, že by sa snažila vyjsť v ústrety hlavnej opozičnej Labouristickej strane, aby tak dosiahla konsenzus.
Kryštof Kruliš: Môžeme povedať, že „plán B“ je stále iba „plánom A“. Theresa May mieni pokračovať v doterajšej stratégii a zdôrazňuje, že chce vylepšiť svoju dohodu, otvoriť širokú diskusiu na pôde parlamentu a následne získať potrebnú väčšinu. Je však otázne, či sa jej to podarí. Poslanci budú Mayovej návrhy pripomienkovať, najbližšie by sa malo hlasovať 29. januára.
najspornejším bodom dohody o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ je tzv. írska poistka, ktorá má udržať otvorenú hranicu medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Brusel na tom trvá, no britskí euroskeptici sa obávajú, že by to znamenalo zotrvávanie Veľkej Británie v područí Únie. Aké má teraz premiérka Theresa May možnosti?
Vít Havelka: Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá podporuje súčasnú britskú vládu v parlamente, ani mnohí konzervatívci nehlasovali za Mayovej dohodu práve pre túto spornú poistku. Nepovažujem za reálne jej úplne odstránenie, EÚ na nej trvá a stojí za Írskom ako svojím členským štátom. Podľa mňa bude musieť Veľká Británia nájsť nejaký spôsob, ako zabrániť aktivovaniu tohto záložného riešenia.
Kryštof Kruliš: Riešení by bolo hneď niekoľko, no každé naráža na nejednotnosť postojov Veľkej Británie, Írska či EÚ. Títo traja hráči musia nájsť kompromis. Na stole je možnosť stanovenia nejakého časového limitu tzv. írskej poistky, alebo zmena jej formuláciu v dohode. Treba si uvedomiť, že by to malo byť iba dočasné riešenie, kým nevznikne komplexná podoba budúcich vzťahov Londýna s Bruselom.
Frank Augstein/AP/SITAPodľa analytika Kryštofa Kruliša je to, že sa teraz Veľká Británia vzdala poplatku za registráciu pre občanov EÚ, symbolický a ústretový krok.
mal by mať britský parlament silnejší hlas?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.