po zdrvujúcej porážke mala britská premiérka Theresa May v parlamente predstaviť „plán B“. Z neho sa však vykľulo iba ďalšie presviedčanie o jej „pláne A“. Do brexitu ostáva niekoľko týždňov a stále nie je jasné, za akých podmienok, a či vôbec, Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu. Downing Street 10 všetkých uisťuje, že niet dôvodu na paniku, no východisko z patovej situácie stále nemá. Ľudia a firmy sa preto začali zariaďovať po svojom.
zachráň sa, kto môžeš
Sony presúva svoju európsku centrálu z Veľkej Británie do Holandska. Firma tvrdí, že sa chce vyhnúť komplikáciám, ktoré brexit prinesie. Hovorca japonskej spoločnosti odkázal, že im ide o to, aby firma zostala právne vedená na jednotnom európskom trhu. Veľký konkurent Sony, známa spoločnosť Panasonic, už centrálu z Londýna do Amsterdamu z rovnakých dôvodov presunula. Námorná spoločnosť P&O s takmer dvestoročnou tradíciou oznámila, že preregistruje celú flotilu svojich trajektov. Po novom sa budú lode s menami ako Pýcha Kentu či Duch Británie namiesto britskej vlajky plaviť pod cyperskou. Firma rozhodnutie zdôvodnila tým, že si chce zachovať súčasné daňové výhody vyplývajúce z členstva v EÚ.
Šéf Airbusu Tom Enders po neschválení dohody premiérke Mayovej odkázal, že jeho firma si už robí zásoby súčiastok a je veľmi znepokojená, pretože súčasná situácia ju stojí veľa peňazí. „Neistota okolo brexitu je hanebná,“ uviedol Enders. Airbus vyrába vo Veľkej Británii krídla pre viaceré modely lietadiel a zamestnáva takmer pätnásťtisíc ľudí. Spoločnosť varovala, že ak nastane brexit bez dohody, bude nútená presunúť závody z ostrovov na kontinent.
Jedna z najväčších investičných bánk na svete JPMorgan Chase & Co. sa pridala k banke Citigroup a tiež začala z Londýna hromadne presúvať zamestnancov. Rovnako postupujú aj desiatky ďalších veľkých amerických či ázijských bánk. Podľa Ernst & Young už finančné spoločnosti presunuli z Veľkej Británie do zvyšku EÚ aktíva v hodnote osemsto miliárd libier. Ide pritom len o oficiálne zverejnené údaje. Medzi najpopulárnejšie destinácie, do ktorých sa banky z Londýna sťahujú, patrí írsky Dublin, Luxemburg, Frankfurt či Paríž.
Asociácia britského farmaceutického priemyslu po odmietnutí Mayovej dohody vyhlásila, že plní sklady liekmi, ako sa dá, a všetci jej členovia zdvojnásobia výrobu, aby sa ľudia dostali k potrebným medikamentom. „Znovu opakujeme, že brexit bez dohody bude extrémne zložitý,“ uviedla asociácia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.