časy, keď maďarské úrady zakazovali radikálnym členom a stúpencom Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) mítingy pre šírenie rasovej nenávisti a extrémistických myšlienok sú už dávno preč.
„Protirómske, antisemitské alebo protieurópske vyjadrenia Jobbik okolo roku 2014 nahradil stratégiou zmierňovania, ktorá ešte viac zosilnela, keď vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána začala s radikálnou protiimigračnou rétorikou,“ vysvetľuje pre .týždeň expert na pravicový extrémizmus a populizmus Bulcsú Hunyadi z budapeštianskeho think-tanku Political Capital.
Podobnosť medzi maďarským Jobbikom a slovenskou ultrapravicovou stranou Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko vidí v ich minulosti. „Obe strany kedysi zastávali šovinistické postoje a podporovali či vytvárali polovojenské skupiny, ktorých členovia nosili uniformy so symbolmi pripomínajúcimi fašistické skupiny z 30. rokov 20. storočia,“ hovorí Hunyadi. V júli 2009 maďarský súd rozpustil polovojenskú nacionalistickú organizáciu Maďarská garda, ktorú Jobbik založil a zastrešoval.
Bela Szandelszky/AP/SITAČlenovia Maďarskej gardy pri prísahe 450 nových členov. Snímka je z roku 2008.
Dnes je Jobbik najsilnejšou opozičnou politickou stranou v Maďarsku, nachádza sa oveľa bližšie k politickému stredu a v snahe prilákať k sebe umiernených voličov viditeľne zmierňuje svoju rétoriku. Už od roku 2009 sedia jeho zástupcovia v Európskom parlamente. O rok neskôr sa dostali aj do maďarského parlamentu a vo vlaňajších parlamentných voľbách získala strana viac ako devätnásť percent hlasov. Napriek tomu, že Jobbik volilo viac ako milión ľudí, vedenia označilo výsledky za sklamanie. Dovtedajší predseda Gábor Vona rezignoval a novým šéfom strany sa stal historik Tamás Sneider.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.