beto O'Rourke, bývalý kongresman zo Snemovne reprezentantov za štát Texas, je plný sebavedomia. Hlása, že on je muž, ktorý zosadí Donalda Trumpa a vráti Demokratickej strane jej víťazného ducha. Na prvý pohľad má na to dosť predpokladov.
Ročník sedemdesiatdva, muž v najlepších rokoch, spája viacero aspektov, s ktorými môžu voliči sympatizovať.
Je to Texasan z El Pasa, muž takmer narodený v sedle, ktorý vie zabrnkať na strunu kovbojskej nostalgie. Chlapák a sympaťák. Beloch, ale z bilingválnej oblasti, kde sa stretáva americká kultúra bielych anglosaských protestantov s mexickou pestrosťou. Vie po španielsky, pozná problémy susedného Mexika, o kriminalite a ilegálnej migrácii, aká sa spája s tex-mex pohraničím, vie svoje. Neidealizuje si problém migrácie, ale ani z neho nerobí strašiaka.
temperament verzus pôvod
Pôvodom je privilegované dieťa z dobrej rodiny. Otec pôsobil v samospráve aj vo volenej politike a syna zaúčal počas kampaní komunikácii s voličmi. Jeho rodičia sa nemuseli báť o každodenný chlieb, mohli mu dopriať súkromnú strednú školu (internátnu a čisto chlapčenskú). Po nej absolvoval prestížnu Kolumbijskú univerzitu. Ale temperamentom a nastavením je Beto rebelant – u detí z takýchto rodín to, napokon, nie je nič nové, azda si ešte niekto spomenie na povesť takého Georgea Busha mladšieho.
Beta v dospievaní uchvátil punk rock a v deväťdesiatych rokoch založil s kamarátmi posthardcorovú kapelu Foss s prvkami punku, ema aj indie. (Ich nahrávka The El Paso Pussycats sa hrdí fotografiou, kde má budúci prezidentský kandidát na sebe dámske šaty – presne v duchu grunge štýlu a niektorých videí Nirvany.) Takže chlapec z dobrej famílie sa obrátil čelom „proti systému“, čo sa v kampani môže zísť. A keby sa niekomu posthardcore málil, Beto O'Rourke môže doložiť aj svoje minulé členstvo v skupine hekerov. Prípadne niečo menej milé, ale zaujímavé – niekoľkokrát sa dostal do sporu so zákonom, či už za jazdu „pod vplyvom“ a raz dokonca aj za vlámanie. Beto však tieto výčiny verejne oľutoval a dodnes zdôrazňuje, aký je vďačný, že dostal druhú šancu a mohol sa stať slušným občanom. Na tomto základe rád a často hovorí o tom, že sú mnohí, ktorí druhú šancu nedostanú, a väčšinou ide o rasovo a sociálne úplne inak zaradených jednotlivcov. A tak má ako jednu zo svojich tém rovnosť pred zákonom a celou spoločnosťou a snahu (re)integrovať do nej aj tých, ktorí na začiatku svojej dospelej dráhy zakopnú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.