štrajk vedie Zväzok poľských učiteľov (ZNP), na ktorého čele stojí dlhoročný odborár Slawomir Broniarz. Učitelia prestali vyučovať od 8. apríla, dnes sú teda už v polovici druhého týždňa štrajku. Od začiatku štrajku sa odborári s ministerstvom nestretli, prvé rokovania po odmlke sa odohrali vo štvrtok. Obe strany vyhlásili, že zo svojich pozícií neustúpia.
Učitelia štrajkujú predovšetkým proti nízkym platom. Sčasti však aj proti reforme školstva z roku 2017, ktorú presadila vládna strana PiS. Reforma zásadne zmenila štruktúru základnej školy a tiež program vzdelávania. Zrušila trojročný stupeň školy s názvom gimnazjum, do ktorého išli poľskí študenti po 6. ročníku základnej školy. Je to teda niečo ako slovenský 7.,8. a 9. ročník, len v inej budove. Z gimnazja potom smerovali do klasickej strednej školy. PiS v roku 2017 gimnazjum zrušila a vrátila predošlý model – osemročnú základnú školu. V školstve to vyvolalo obrovský chaos.
Štrajk je vyostrený najmä preto, že predchádzajúci týždeň mali žiaci gimnazja dôležité záverečné skúšky, ktoré rozhodujú o prijatí na strednú školu. Tento týždeň mali mať skúšky zároveň žiaci ôsmeho ročníka. Aj napriek štrajkom sa však skúšky takmer na všetkých poľských školách odohrali.
Predseda ZNP Slawomir Broniarz v rozhovore hovorí o tom, prečo potrebujú učitelia vyššie platy.
predsedom ZNP ste sa stali už v roku 1998. Prečo ste sa vtedy rozhodli pre takúto funkciu?
Pracovať v ZNP som začal v roku 1995, kedy som bol vybraný za viceprezidenta. A to len preto, lebo nikto iný túto funkciu nechcel, bol som v poradí asi štvrtá voľba. Viceprezident mal mať na starosti hospodárenie zväzu, do čoho sa nikomu nechcelo. ZNP funguje od roku 1905 roku a za ten čas nahromadil rôzny majetok.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.