prieskumami v prospech Trumpa nepohol ani koniec Muellerovho vyšetrovania, ktorý bol pritom pre Trumpa víťazstvom. Lenže ak je najväčšou hrozbou pre prezidenta on sám, sebazničujúce inštinkty sa nevyhýbajú ani demokratom.
Tých oprávnene povzbudilo víťazstvo v novembrových voľbách do Snemovne reprezentantov a slušné výsledky vo voľbách do Senátu a tiež vo voľbách guvernérov. Avšak kým „midterms“ boli referendom o Trumpovi, budúcoročná prezidentská voľba bude inou súťažou – a v takej už raz Trump vyhral, keď čelil nepopulárnej kandidátke demokratov.
Podľa prieskumov i objemu financií, ktoré stihol vyzbierať, má dnes najväčšiu šancu na prezidentskú nomináciu demokratov ultraľavičiar Bernie Sanders. Ten síce nie je sociopat ako Trump, je to však starý, nahnevaný ideológ, mentálne zaseknutý v 70. rokoch. Jeho prezidentovanie by preto nemuselo byť oproti Trumpovi žiadnym zlepšením. Sandersove názory v oblasti obchodu sú protekcionistické, na globálnu úlohu USA a NATO hľadí s dešpektom a doma by jeho hospodárska politika takmer isto narobila veľké škody. Nikto preto nemôže viniť Američanov, ak by v novembri budúceho roku vo voľbe medzi problémom, ktorý poznajú, a vermontským senátorom dali prednosť statusu quo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.