trump nie ani je ani fašista, ani ruský agent. Je len bezškrupulózny televízny zabávač a klamár. Nevie, ako funguje americký systém vládnutia a našťastie s ním ani nedokáže manipulovať vo svoj prospech. Na to mu chýba discplína a zvedavosť.
Prezidentovanie ako reality šou obmedzuje škody, ktoré dokáže Trump napáchať svojím pohŕdaním k deľbe moci, vláde zákona a demokratickým normám. Jeho najhoršie výčiny sa obmedzujú na sociálne siete či na pokusy o politické opatrenia, ktoré však svoje krátke životy končia pod rukami Trumpových poradcov, v horšom prípade súdov.
Trumpovo ignorantstvo a impulzívnosť sú však rizikom pre situáciu, v ktorej by vláda Spojených štátov musela reagovať na nepredvídanú domácu či zahraničnú krízu či na zhoršenú ekonomiku. Indikátorom tejto zraniteľnosti je kvalita ľudí, ochotných pre Trumpa pracovať.
„Ak by aj Trump prehral v prospech niekoho rozumného, hlbšie problémy s americkým politickým modelom nezmiznú.“
V minulosti prezidenti prichádzali do úradu s „áčkovými“ tímami, ktoré postupne obmieňali – niekedy k lepšiemu, inokedy k horšiemu. Trump však až na výnimky, ako boli Jim Mattis alebo H.R. McMaster, „áčkových“ ľudí nemal. Kľúčové rozhodnutia sú tak robené buď veľmi slabými kalibrami, ideológmi (ako môj bývalý kolega John Bolton, dnes poradca pre národnú bezpečnosť) alebo úradníkmi bez politického krytia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.