geoffrey Robinson sa v britskej politike pohyboval celé desaťročia. Ako člen Labouristickej strany bol poslancom, pôsobil v dôležitej komisii Industrial Reorganisation Corporation, ktorá mala na starosti reštrukturalizáciu britského priemyslu, manažovala napríklad fúziu veľkých automobiliek. Vo vláde Tonyho Blaira dostal ministerský post. Ale ešte predtým, v druhej polovici šesťdesiatych rokov, mal iba niečo pred tridsiatkou, ambícií na rozdávanie a čakal na svoju príležitosť. Tá prišla – aj keď v trochu neštandardnej podobe.
Priniesol mu ju muž, ktorý pôsobil na československom veľvyslanectve v Londýne, oficiálne ako diplomat, v skutočnosti ako spravodajský dôstojník Štátnej bezpečnosti. Jeho pravé meno bolo Karel Pravec, v spisoch ŠtB figuroval ako „soudruh Pelnař“. Pravec oslovil Robinsona na spoluprácu a po istom čase, vyhradenom na oťukávanie, s ním nadviazal blízky priateľský vzťah, v rámci ktorého mu Geoffrey Robinson odovzdávať informácie.
osobný spis
Niektoré pochádzali z otvorených zdrojov, iné z tajných kanálov. Zo spisu Geoffreyho Robinsona vyplýva, že o povahe svojej činnosti nemal žiadne ilúzie. Dokonca si uznal, že keby sa jeho spolupráca s „Pelnařom“ prevalila, dostal by sa do väzenia. Spolupráca trvala od roku 1966 do roku 1969, v čase, keď Robinson ešte nebol poslancom, ale už pôsobil v štruktúrach Labouristickej strany a v spomínanej komisii, ktorá reštrukturalizovala britský priemysel.
Dnes, keď sa v českom Archíve bezpečnostných zložiek našiel jeho osobný spis, Geoffrey Robinson má obrovský problém. Zatiaľ všetky obvinenia popiera a tvrdí že dokumenty sú „vyfabrikované“. Opýtala som sa Daniely Richterovej, akademičky, ktorá prednáša na Brunel University v Londýne a venuje sa aj štúdiu britských konfidentov, ktorí pracovali pre komunistickú ŠtB, či je možné, že Robinson hovorí pravdu a naozaj je nevinný. Odpovedala mi takto: „Videla som ten zväzok – je na vyžiadanie prístupný v Archíve bezpečnostných zložiek v Prahe. Áno, zväzok existuje, čo potvrdilo aj vedenie daného archívu. Má skoro 400 strán a podrobne popisuje vyše 60 stretnutí, ktoré Robinson s Pelnařom absolvovali v priebehu troch rokov.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.