na podujatí sa zúčastnili aj americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, britská premiérka Theresa Mayová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalší predstavitelia. Slovenskú republiku zastupoval podpredseda vlády Richard Raši.
Americký prezident Trump spoločne s britskou kráľovnou Alžbetou II. vítal veteránov z druhej svetovej vojny počas slávnosti, ktorá pripomína vojenskú operáciu proti nemeckým jednotkám známu aj ako Deň D.
„Pred 75 rokmi státisíce mladých vojakov, námorníkov a letcov opustili tieto brehy v záujme boja za slobodu,“ povedala vo svojom príhovore kráľovná, ktorá ocenila odvahu veteránov. „Osud sveta závisel od ich úspechu,“ uviedla.
AP Photo/Matt Dunham/SITANa podujatí rečnil aj francúzsky prezident Macron.
Bývalý vojak, 99-ročný John Jenkins, na pódiu opísal pocity, ktoré prežíval, keď sa pripojil k operácii Deň D.
Trump, Macron a kanadský premiér Justin Trudeau čítali na oslavách z listov a dokumentov z roku 1944. Prezident Trump prečítal úryvok z modlitby, ktorú vtedajší americký prezident Franklin Delano Roosevelt predniesol v rozhlasovom prenose, uvádza na svojej webovej stránke spravodajská televízia CBS News.
Macron sa „v mene svojej krajiny" poďakoval veteránom a Mayová povedala, že táto udalosť „znovu potvrdí pretrvávajúcu dôležitosť západného spojenectva a spoločných hodnôt, ktoré ho podporujú".
Trump a Merkelová na okraji podujatia absolvovali krátke bilaterálne stretnutie, uviedla agentúra AP.
Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej hovorili o súčasnej situácii v Líbyi a zhoršujúcich sa podmienkach v západnej Afrike. Obaja lídri sa podľa AP dohodli, že v rozhovoroch budú pokračovať na júnovom samite G20 v Japonsku.
Samit skupiny 20 najväčších ekonomík sveta sa bude konať 28. - 29. júna v Osake.
Mayová, Trump a ďalší lídri sa majú vo štvrtok zúčastniť na oslavách Dňa D v Normandii vo Francúzsku.
Vylodenie v Normandii sa odohralo 6. júna 1944, v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D. Počas tejto operácie sa na normandských plážach vylodilo približne 135 000 spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas operácie zahynulo približne 10 000 spojeneckých vojakov.