pred vchodom do Maximos Mansion, známej aténskej budovy v klasicistickom štýle, ktorá od začiatku osemdesiatych rokov slúži ako sídlo gréckych premiérov, netrpezlivo postáva skupina novinárov.
Je 8. júl, deň po predčasných parlamentných voľbách, a Gréci už poznajú zloženie novej vlády aj meno jej lídra. Vo väčšine európskych krajín vec nevídaná.
Na schodoch paláca sa objavia dvaja muži v oblekoch, kravatu má na sebe len jeden z nich. Nasleduje podanie rúk a zdvorilé úsmevy do objektívov. Lúčiaci sa Alexis Tsipras v rozopnutej košeli a uhladený elegán Kyriákos Mitsotákis takto urobili symbolickú hrubú čiaru za ďalšou kapitolou gréckych dejín.
Charizmatický ľavicový populista a šéf strany Syriza (Koalícia radikálnej ľavice) Tsipras, ktorý sa v premiérskom kresle zmenil na etablovaného politika, odchádza do opozície. Na poste šéfa vlády ho strieda pravičiar zo slávnej politickej dynastie, absolvent Harvardu a Stanfordu a bývalý bankár Mitsotákis.
Thanassis Stavrakis/AP/SITA8. júl 2019 Atény, Grécko: Šéf strany Syriza Alexis Tsipras vítai nového gréckeho premiéra Kyriákosa Mitsotákisa, ktorý je šéfom stredopravicovej Novej demokracie.
Jeho Nová demokracia (ND) získala v prvých parlamentných voľbách od ukončenia záchranných programov takmer 40 percent hlasov. Vďaka volebnému bonusu v podobe 50 mandátov pre víťaza obsadí stredopravicová strana v 300-člennom parlamente až 158 kresiel, teda pohodlnú väčšinu.
Triumf umiernených konzervatívcov, ktorí boli dosiaľ v opozícii, dal definitívnu bodku za flirtovaním Grécka s radikálnou ľavicovou populistickou politikou. To však nie je jediná správa z povolebných Atén.
Gréci ukázali, že vedia vzdorovať aj ďalšiemu nebezpečnému európskemu trendu – rastúcej podpore extrémistických a nacionalistických strán. Okrem toho si treba všímať, akým prerodom prešla ľavicová Syriza za posledné roky. A napokon netreba prehliadať ani výzvy, ktorým bude čeliť nová pravicová vláda.
zlatý súmrak neonacistov
Tak ako slovenskí kotlebovci, českí okamurovci či francúzski lepenovci, aj neonacistickí radikáli zo Zlatého úsvitu vyrástli na pozadí migračnej krízy v Európe. V prípade Grécka treba pridať ešte aj hlbokú ekonomickú a sociálnu krízu, ktorá znásobila obavy ľudí.
„Triumf umiernených konzervatívcov dal bodku za flirtovaním Grécka s radikálnou a populistickou politikou“
V roku 2015 získalo ultrapravicové protiimigračné hnutie Zlatý úsvit takmer 7 percent hlasov a jeho poslanci obsadili 18 kresiel. V nedávnych voľbách však táto parlamentná strana, kedysi tretia najsilnejšia, pohorela na plnej čiare a nezískala ani len tri percentá hlasov potrebné na vstup do zákonodarného zboru.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.