v auguste 1976 prijali v nemocnici v dedine Yambuku v Zairskej republike (dnešná Konžská demokratická republika) pacienta menom Mabelo Lokela. Mal príznaky akútnej krvácajúcej horúčky.
Lekári si však mysleli, že ide o maláriu, a tak mu pichli injekciu s chinínom, látkou používanou na liečbu malárie či iných horúčkovitých ochorení. A poslali ho domov.
O pár dní Mabelo Lokela zomrel a príbuzní sa ho rozhodli pochovať tradičným spôsobom: telo muža umyli a pred pohrebným obradom z neho odstránili telesné tekutiny.
Ronald Kabuubi/AP/SITA14. jún 2019 Mpondwe, Uganda: Žena z Konžskej demokratickej republiky si dezinfikuje ruky v centre na ugandských hraniciach.
Počas obradu sa však dedinčanky nakazili a po krátkom čase chorobe rovnako podľahli. Keďže v chudobnej africkej obci vtedy nesterilizovali injekčné striekačky a používali ich ďalej, vírus sa rozšíril a pacienti pribúdali.
ebolu živí konžská chudoba
Dnes majú lekári a zdravotníci oveľa viac informácií o ebole, napriek tomu sa toto nebezpečné vírusové ochorenie v Konžskej demokratickej republike (KDR) ďalej šíri.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) najnovšie upozornila na to, že prvý prípad eboly zaznamenali aj v konžskej Gome, kde žije viac ako milión ľudí.
„Lekári si mysleli, že muž s horúčkou má maláriu, a tak mu pichli injekciu s chinínom. O pár dní zomrel.“
Muž s ebolou pricestoval do mesta Goma, ktoré leží pri hraniciach s Rwandou a je metropolou provincie Severné Kivu, autobusmi z Butemba. V zdravotníckom zariadení, kam prišiel s vysokou horúčkou, mu diagnostikovali ebolu a odporučili mu vrátiť sa do Butemba, kde sú lekári a zdravotníci lepšie vybavení. Muž však počas prevozu infekčnému ochoreniu podľahol.
Úrady začali ihneď pátrať po osobách, ktoré s nakazeným kazateľom cestovali.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.