od začiatku roka zahynulo v Stredozemnom mori 426 ľudí. Morská hranica medzi Afrikou a Európou sa stala najsmrteľnejšou na svete.
Od decembra minulého roku neboli v oblasti pobrežia Líbye žiadne väčšie záchranné lode mimovládnych organizácií. Ako posledná odišla loď Aquarius organizácie SOS Mediterranee, ktorá prišla o licenciu.
Za tri roky zachránila na mori vyše 30-tisíc ľudí a preslávila sa 1 500 kilometrov dlhou plavbou do španielskej Valencie po tom, ako ju odmietli pustiť do talianskych aj francúzskych prístavov.
⚡[BREAKING]⚡SOS MEDITERRANEE is going back at sea with its new ship, the #OceanViking, and its partner @MSF_Sea. Now more than ever, we call on the support of European citizens to allow for us to fulfill our life-saving mission. #BackAtSea https://t.co/URiBcjMbOV
— SOS MEDITERRANEE (@SOSMedIntl) 21. júla 2019
Na jar obnovila činnosť v Stredozemnom mori mimovládna organizácia Mediterranea – Saving Humans. Tá aktuálne rieši, že talianske úrady zatkli kapitána jednej z jej lodí. Zároveň sa však do oblasti vracia SOS Mediterranee s novou loďou.
„Na mori sme preto, aby sme zachraňovali ľudské životy. Dúfame, že krajiny to pochopia a pridajú sa k nám. Iné riešenie situácie v Stredozemnom mori nie je,“ povedal pre agentúru AFP Sam Turner, šéf misie Lekárov bez hraníc, ktorí na záchranných misiách spolupracujú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.