ukrajina sa politicky zásadne zmenila. Oligarchovia, až na pár výnimiek, oslabli a júlové voľby už neboli len „hrou o tróny“ v réžii skupiny vyvolených. Voliči odmietli doterajšie elity a starým matadorom vystavili červenú kartu.
V demokratických voľbách odovzdali moc do rúk ľuďom, ktorí dosiaľ vo vrcholovej politike nepôsobili.
Víťazná strana Sluha ľudu prezidenta Volodymyra Zelenského je plná nováčikov. Iste, rizikom je neskúsenosť a možno aj pochabosť neznámych tvárí s nepredvídateľným správaním. Ukrajinci sú však už takí znechutení z doterajších vlád, že prakticky nemali inú možnosť.
„Prezident Zelenskyj vedel, čo robí. Zviezol sa na vlne popularity a využil ju vo svoj prospech.“
Pôvodne sa mali parlamentné voľby na Ukrajine konať na jeseň. Herec z populárneho komediálneho seriálu však v aprílových voľbách s prehľadom porazil dovtedajšieho prezidenta Petra Porošenka a ak chcel začať plniť predvolebné sľuby, nemal inú možnosť než rozpustiť parlament.
V zmiešanom prezidentsko-parlamentnom systéme totiž ukrajinská hlava štátu bez podpory parlamentu veľa nezmôže.
Prezident Zelenskyj vedel, čo robí. Po vzore šéfa Elyzejského paláca Emmanuela Macrona sa zviezol na vlne popularity a využil ju vo svoj prospech. Vyplatilo sa, lenže obľúbenosť medzi Ukrajincami nebude trvať večne. Popularita mu bude z mesiaca na mesiac určite klesať a len ak si správne určí priority, môže uspieť.
„S dôverou a silným mandátom prichádza aj zodpovednosť. Ukrajina nie je v dobrej ekonomickej kondícii a pokiaľ nechce zbankrotovať, nový Zelenského tím bude musieť robiť aj nepopulárne rozhodnutia, ktoré budú v rozpore s očakávaniami ľudí, ktorí ho volili,“ hovorí pre .týždeň Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.