Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pentagón po prvý raz otestoval predtým zakázaný druh rakety

.sita .svet

Upravený variant rakety Tomahawk odpálili v nedeľu z kalifornského ostrova San Nicolas.

Pentagón po prvý raz otestoval predtým zakázaný druh rakety AP Photo/Wilfredo Lee

americká armáda otestovala druh rakety, ktorý viac ako 30 rokov zakazovala nedávno zrušená kľúčová zmluva medzi Spojenými štátmi a Ruskom. V pondelok to oznámil Pentagón s tým, že test uskutočnili v nedeľu v Kalifornii. Upravenú pozemnú verziu riadenej strely Tomahawk s plochou dráhou letu odpálili z ostrova San Nicolas, raketa po tom, ako preletela viac ako 500 kilometrov, presne zasiahla svoj cieľ. Vyzbrojená bola konvenčnou, nie jadrovou hlavicou.

Už v marci predstavitelia z oblasti obrany informovali, že by spomínaná raketa mohla mať dolet zhruba tisíc kilometrov a že by ju mohli nasadiť do 18 mesiacov.

Raketa by porušila Zmluvu o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) z roku 1987, ktorá zakazovala všetky rakety s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Spojené štáty a Rusko od zmluvy odstúpili 2. augusta, pričom obe strany sa navzájom obviňovali z jej porušenia.

Okrem pozemnej varianty riadenej strely Tomahawk plánuje Pentagón začať s testovaním balistickej rakety s doletom od 3 000 do 4 000 kilometrov. Testovanie druhej menovanej sa pravdepodobne začne pred koncom tohto roka. Ani jedna zo striel by nemala byť jadrová.

Ako pripomína agentúra AP, nedeľňajší test zaznamenal obnovenie súťaže v zbrojení, ktorá by podľa niektorých analytikov mohla zvýšiť napätie medzi USA a Ruskom. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že sa naďalej zaujíma o užitočnú kontrolu zbraní, spochybňuje však ochotu Moskvy dodržiavať zmluvné záväzky.

reagoval aj Kremeľ

Moskva v utorok vyhlásila, že Spojené štáty stupňujú vojenské napätie. Konštatovala to po tom, ako USA uskutočnili skúšku rakety stredného doletu, uviedla agentúra AFP.

„Je to všetko poľutovaniahodné. USA zjavne smerujú k eskalácii vojenského napätia. Na provokácie nereagujeme,“ uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Podľa neho sa Rusko nedá zatiahnuť do pretekov v zbrojení a Moskva nemá v úmysle rozmiestniť rakety, ak tak ako prvé neurobia Spojené štáty.

Test rakety stredného doletu oznámilo americké ministerstvo obrany v pondelok. Uskutočnil sa len niekoľko týždňov po tom, ako Spojené štáty odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú uzavreli so Sovietskym zväzom v roku 1987, teda v období studenej vojny.

„Skúšobná raketa bola vypustená z mobilného pozemného odpaľovacieho zariadenia a po vyše 500 kilometroch letu presne zasiahla svoj cieľ,“ uviedol vo vyhlásení rezort obrany. Dodal, že „zhromaždené údaje a skúsenosti z tejto skúšky“ budú preň informáciou o budúcich možnostiach vývoja rakiet stredného doletu.

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite